SDG’den The Guardian’a yanıt: ‘Sahte belge ile tuzağa düştünüz’

SDG, İngiliz The Guardian gazetesinin “Haseki’deki cezaevlerinde IŞİD’liler para karşılığında serbest bırakılıyor” şeklindeki haberinin “asılsız” olduğunu duyurdu. Açıklamada, gazetenin sahte bir belgeyi paylaşarak tuzağa düştüğü kaydedildi.

The Guardian gazetesi, dün yayımlanan bir haberinde, Rojava’nın Haseki kentinde SDG’nin kontrolü altındaki hapishanede kalan eski IŞİD üyelerinin 6.000 avro karşılığında serbest bırakıldığını iddia etti.

Bethan McKernan ve Hussam Hammoud imzalı haberde, anlaşmanın bir parçası olarak, serbest bırakılan mahkumların, herhangi bir silahlı örgüte yeniden katılmama ve Rojava’da Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altındaki toprakları terk etme sözü veren bir anlaşmayı imzaladığı belirtildi.

The Guaurdian haberinde, bu şekilde cezaevinden çıkan iki eski IŞİD’linin sözlerine de yer verdi.

İddialar hakkında SDG’den yapılan açıklamada DSG ise, haberin asılsız olduğu ve sahte bir belgeye dayanarak hazırlandığı belirtildi.

SDG’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, daha önce de söz konusu belgenin sahte olduğunun açıklandığı, buna rağmen gazetenin “yalan haberini sahte belgelere dayandırmaya devam ettiği” kaydedildi.

Açıklamada, “Söz konusu yalan haberlerin yapılmaması için gazetenin yönetimine bir mesaj göndererek kendilerinin bir tuzağa çekildiğini ilettik. Kendilerinin vereceği cevabı bekliyoruz” denildi.

IŞİD’in son kalesi olarak bilinen Suriye’nin Deyrezor vilayetinin batısındaki Bağoz kasabası, Mart 2019’da SDG ve Uluslararası Koalisyon tarafından kontrol edilmişti.

Bağoz’da ve savaş süreci boyunca yakalanan yaklaşık 10 bin IŞİD’li hala, SDG’nin kontrolündeki cezaevlerinde kalıyor.  

Cezaevindeki IŞİD’lilerin durumu daha önce de defalarca gündeme gelmişti.