SDG’den Rusya’ya sitem: Rusya’nın sessizliği şüphe uyandırıyor

SDG, Ayn İsa’da yaşanan çatışmalar karşısında Rus güçlerinin “umursamaz ve sessiz tavrının şüphe uyandırdığını” açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Türkiye destekli eski ÖSO ile ismini değiştiren Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Ayn İsa ilçesine yönelik saldırılarına dikkat çekildi.

SMO mensuplarının Ayn İsa’ya üç koldan ağır silah ve kava desteğiyle yöneldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Güçlerimiz saldırılara karşı durmakta ve Eyn İsa çevresinde yoğun çatışmalar yaşanmaktadır” denildi.

“Bu saldırılar Rusya güçlerinin gözleri önünde gerçekleşmekte ve ateşkesin garantörlerinden biri olmasına rağmen Rus güçleri herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır” ifadelerine yer verilen açıklamda şu sözlere yer verildi:

“Rusya’nın saldırılar karşısındaki bu sessiz ve duyarsız tutumu, garantörlük rolünü yerine getirmeme anlamına geldiği gibi Suriye genelinde siyasi çözüm için garantörlük üstlenen Rusya üzerine birçok şüphe uyandırmaktadır.”

SDG’nin kontrolü altındaki Eyn İsa ve M4 uluslararası karayolu çevresinde 2 gündür Türkiye destekli SMO ile Kürt güçleri arasnında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.  

SDG son 24 saatte yaşanan çatışmalarda 2 savaşçının hayatını kaybettiğini, 3’ünün de yarlandığını açıkladı.