SDG’den Kuzey Suriye’deki kayıpların akıbetine ilişkin açıklama!

Demokratik Suriye Güçleri (SDG), Kuzey Suiye’de kaybolan ve kaçırılan 3 bin 286 kişinin akıbetinin belli olmadığını açıkladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Kürt bölgesinde başlayan ittifak çalışmaları kapsamında SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani’ye akıbetlerinin ortaya çıkarılması için 10 kişilik bir liste vermişti.

Mazlum Kobani, ENKS ile görüşmesinin ardından Rojava Özerk Yönetimi’ne, söz konusu 10 kişinin bulunması için çalışma başlatılması çağrısında bulunmuştu. Rojava Özerk Yönetimi de Mazlum Kobani’nin çağrısı üzerine geçen ay kayıpların bulunması için bir komisyon kurulduğunu açıklamıştı.

Özerk Yönetim araştırmalar sonucu kayıplara ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“SDG Genel Komutanlığı’nın, ortak çabalarla Kürt birliğinin sağlanması çerçevesinde taraflar arasında güven tesis edilmesi amacıyla Kürt Ulusal Kürt Meclisi başkanlığının isimlerini verdiği 10 kişinin akıbetinin ortaya çıkarılması için özel bir komisyon kuruldu.

ENKS tarafından 15 Aralık’ta Genel Komutanlığımıza iletilen listede şu isimler yer alıyordu:

 1  Cemil Ömer – 13 Temmuz 2012’de Kamışlı’da kayboldu

2  Behzad Dursun – 24 Ekim 2012’de Derik’te kayboldu

3  Nizal Osman – 24 Ekim 2012’de Derik’te kayboldu

5  Ahmed Halil Sino 11 Ekim’de Afrin’de kayboldu

6  İdris Alo 8 Kasım 2013’de Afrin’de kayboldu

7  Şaban Abdulhamid Şeyho 15 Kasım 2013’de kayboldu

8  Emir Hamd 11 Ocak 2014’te Dirbesiye’de kayboldu

9  Fuad İbrahim 24 Mart 2017’de Derik’te kayboldu

10  Suud Mizar İsa 27 Kasım 2019’da Dirbesiye’de kayboldu

Listenin tarafımıza ulaşmasının ardından soruşturma komitesi çalışmalarına başladığı. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda 10 isimden 8’inin bölgede güvenlik sorunlarının ve bölgeyi kontrol altına alma çalışmalarını olduğu ve yerel ile bölgesel taraflara bağlı terörist grupların çoğaldığı bir dönemde kaybolduğu tespit edildi.

Aynı şekilde, kaybolan 8 kişi özerk yönetimin ve kurumlarının oluşumundan önce, yani 21 Ocak 2014’te yönetimin kuruluş tarihinden önce ve hatta ilk vakaların YPG’nin oluşumundan önce olduğu belirlendi.

Komisyon araştırma ve soruşturmalar sırasında karşılaştığı zorluklara ve olay mahallinde meydana gelen birçok değişikliğe rağmen listede adı geçen bazı isimlerin kaderini açıklığa kavuşturacak bazı ayrıntılara ulaşabildi.

Soruşturma Komisyonunuön sonuçlarına göre, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) eski bir üyesi (Cemil Ömar), Kamışlı’da Suriye Merkezi Hükümetinin güvenlik güçleri tarafından kaçırıldı. Askeri güçlerimiz (Amir Hamid) ve (Fuad İbrahim)’in ortadan kaybolmasındaki ahlaki sorumluluğu kabul ediyor. İki kurbanın ortadan kaybolmasına neden olan kişilerin tespit edilmesi için soruşturmalar devam ediyor.

Bu bağlamda, mağdurların aileleri ve ilgili siyasi partiler bugüne kadar devam eden soruşturmaların sonuçları ve detayları hakkında bilgilendiriliyor ve soruşturmalar da (Suud Mizr İsa)’nın güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını ve 20 Aralık 2019’da serbest bırakıldığını doğruladı.

Özel Soruşturma Komisyonu Behzad Dursun ve Nidal Osman’ın kaderiyle ilgili herhangi bir bilgiye henüz ulaşamadı ve güvenlik güçlerinin idari sorumluluğu altına giren bir bölgede kayboldu ve soruşturma devam ediyor. Kaderlerini tespit etmek yasal bir sorumluluk ve kuvvetlerimizin bir görevidir.

Öte yandan, Komisyon Efrin’de kaybolan kişilerin akıbetini bölgede değişen şartlar etkisi ve imkansızlığı nedeniyle araştıramadı.

SDG, Cizre, Kobani ve Efrin bölgelerindeki kayıp ve zorla kaçırma olaylarının büyük ve karmaşık bir dosya olduğunu belirtiyor. Şu ana kadar 3286 kayıp kişinin 544’ünün IŞİD, 2368’inin Suriye Muhalefet Güçleri Koalisyonu ve Suriye Geçici Hükümeti tarafından kaçırıldı ve 374 kayıp şahıs  da Suriye Hükümeti’nin güvenlik güçleri tarafından kaçırıldı.

Kayıp kişilerin akıbetini ortaya çıkarmak, ortak, güçlü ve dikkatli bir çalışma gerektiren ve sahada tüm aktörlerin işbirliğini gerektiren etik ve yasal bir görevdir. Suriye’nin kuzey doğusundaki öz yönetim kurumları kayıp dosyalarını takip etmek ve gerekli sonuçlara ulaşmak için yasal sorumluluğa sahiptir.