SDG’den Afrin’deki IŞİD’e yönelik MİT’in operasyonu hakkında açıklama

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Afrin Cinderes’te IŞİD lideri Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’ye operasyon düzenlediği haberi Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından doğrulandı.

SDG Basın Sözcüsü Ferhad Şami, Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ferhad Şami, “Erdoğan’ın öldürüldüğüne atıfta bulunduğu Ebu Hüseyin el-Kureyşi, Afrin’in Cindires ilçesinde, Türkiye destekli Ahrar el-Şarkiye çete grubuna ait bir askeri karakolda konuşluyken   öldürülmüştür. Bu olayda, uzun süredir Türk istihbaratı tarafından korunan bir IŞİD üyesinin işgal altındaki Efrin’de görevinin sona ermesi dışında yeni bir şey yok” dedi.

Fransız haber ajansı AFP, bugün MİT ve “yerel polisin” Cinderes’i kuşattığını ve medrese olarak kullanılan geniş bir arazi içinde konumlanan eve operasyon düzenlediğini duyurmuştu.

Cindires ilçesinin de bağlı olduğu Afrin, 2018’den bu yana Türkiye ve güdümündeki silahlı grupların kontrolü altında bulunuyor.

Son iki yılda Suriye’de çok sayıda üst düzey IŞİD’li öldürüldü.

Nisan ayı başında ABD, IŞİD’in Avrupa’da saldırılarını planlayan IŞİD lideri Halid Eyad Ahmed Ciburi’nin öldürüldüğünü açıklamıştı.

IŞİD 30 Kasım 2022’de, “Ebu el-Hassan El Kureyşi”nin öldürüldüğünü yer ve tarih belirtmeden ses kaydıyla duyurmuştu.