SDG ve Koalisyon güçlerinden IŞİD’e operasyon: 4 kişi gözaltına alındı

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü IŞİD operasyonunda 4 kişi ‘örgüte üye olmak’ suçlamasıyla gözaltına alındı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden dün yapılan açıklamada, SDG’nin Deyri Zor’un kuzeyindeki Es-Sur beldesi yakınlarında bulunan El-Hasin köyüne baskın düzenleyerek, 4 kişiyi ‘örgüte üye olmak’ suçlamasıyla gözaltına alınığı bildirildi. Açıklamada, Uluslararası Koalisyon’a ait helikopterlerin operasyona destek verdiği belirtildi.

Gözlemevi, Haziran’ın sonlarında yaptığı açıklamada, SDG’ye bağlı bir askeri gücün Koalisyon uçaklarının havadan desteğiyle Deyri Zorun doğusundaki Eş-Şuheyl beldesinde bir eve operasyon düzenleyerek bir vatandaşı ‘ örgüte üye olmak’ suçlamasıyla gözaltına aldığını aktarmıştı. SDG’nin geçen yıl da benzer suçlamayla bir kişiyi ve oğlunu gözaltına almış akabinde serbest bıraktığı bildirilmişti.

SDG’nin kontrol ettiği bölgelerde, Koalisyon desteğiyle yapılan bütün operasyonlara rağmen IŞİD’in hareketliliğinde üst düzey bir artış gözlemleniyor. Örgüt daha çok Deyri Zor’a odaklanmış durumda.

Öte yandan Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre, Suriye ordusu ve IŞİD arasında son 48 saatte yaşanan şiddetli çatışmalarda ölenlerin sayısı 51’e yükseldi. Rus uçaklarının da ordu güçlerine destek verdiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden önceki gün yapılan açıklamada, IŞİD’e geçen hafta perşembeyi cumaya bağlayan gece Humus’un doğusundaki Suhne kentinde Suriye yönetimine ait mevzilere saldırı düzenlediği ve çatışmaların devam ettiği bilgisi aktarıldı.

Gözlemevi, çatışmalarda IŞİD safında 31 kişinin, rejim ve desteklediği milis gruplar safında da 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

IŞİD’in bir yılı aşkın süre önce Suriye’nin doğu bölgelerinde kontrol ettiği bölgelerden çıkarılmasına rağmen örgütün halen Humus’un doğusundan Irak sınırına kadar uzanan çöl bölgelerini kullandığı kaydedildi.

9 Nisan’da rejim ve desteklediği milis gruplar ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda 27 kişi öldü. Çatışmalar, Rus uçaklarının saldırı düzenlediği hava saldırılarına denk geldi.

SOHR, Mayıs ayının ortalarında örgütün 11 Suriye askerini infaz ettiğini aktardı.