SDG Sözcüsü Bali: Bağhuz’da IŞİD’lilerin bulunduğu son kampta kontrol sağlandı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Deirezzor’da çatışan IŞİD’lilerin bulunduğu son alanı da kontrol altına aldıklarını duyurdu.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter hesabından, Deirezzor’un Bağhuz ilçesinde IŞİD’lilerin çatıştığı son alan olan Kamplar Bölgesi’ni de kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Bali, “Bağhuz’daki IŞİD kamp alanının kontrolü SDG’de. Bu bir zafer duyurusu değil, IŞİD’le mücadelede önemli bir ilerleme. Küçük bir bölgede kalan giren bir grup IŞİD teröristiyle çatışmalar sürüyor. SDG’nin kamp alanı üzerindeki kontrolünün ardından yüzlerce yaralı ve hasta IŞİD üyesi yakalandı ve bugün tedavi için yakındaki askeri hastanelere sevk edildi” bilgisini paylaştı.

Bağhuz operasyonu

Eylül ayından beri Bağhuz’u kuşatma altında tutan SDG, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından geçen Pazar bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Ancak hem sivillerin hem de IŞİD üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için bu zamana kadar ertelenen operasyonun aynı nedenlerle şimdi de yavaş ilerlediği bildirilmişti.