SDG: SİHA saldırısında 4 üyemiz hayatını kaybetti

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Amude’de düzenlenen SİHA’lı saldırıda  4 Öz Savunma Güçleri üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bugün saldırının ayrıntılarına ilişkin açıklama yapıldı.

SDG Basın İrtibat Merkezi, dün Amude kırsalında Öz Savunma Güçleri’nin bir kontrol noktasının Türkiye’ye ait SİHA’larca hedef alındığını bildirdi.

Açıklamada saldırıda 4 Öz Savunma Güçleri üyesinin hayatını kaybettiği, yaralıları hastaneye götüren çok sayıda sivilin ise bombardımanda yaralandığı belirtildi.

Açıklamada hayatını kaybeden Öz Savunma Güçlerinin kimlik bilgileri paylaşılmadı.

Öte yandan SDG Basın İrtibat Merkezi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK)  eş zamanlı olarak Kobani’ye dönük bombardımanların yapıldığı ve saldırılarda da bir çocuğun hayatını kaybettiği, 4 sivilin de yaralandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada  “Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını arttırması, halkın yoğunlukla yaşadığı bölgeleri doğrudan hedef alması uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini bir kez daha gösteriyor. Bu saldırılara karşı uluslararası bir tutum gösterilmeli ve işgalciler Suriye’nin işgal altındaki bölgelerinden çıkarılmalı “ifadelerine yer verildi.

Açıklamada saldırılara “meşru savunma” çerçevesinde karşılık verileceği kaydedildi.

Dün TSK’ya ait topçu birlikler, SİHA ve savaş uçakları Kobani ve çevresini, Til Temir ile Haseke köylerini bombaladı. Kobani’de Suriye askerlerine ait bir üste 3 asker yaşamını yitirdi, 6 asker yaralandı.

Dün sabah saatlerinde Urfa’nın, Birecik ilçesindeki Çiçekalan Hudut Karakolu’na  düzenlenen saldırıda 1 asker hayatını kaybetmiş, 4 asker yaralanmıştı.

Bugün ise yaralı askerlerden birinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 2’ye yükseldi.