SDG Komutanı Mazlum Kobani’den Mesud Barzani’ye çağrı: Birlikte hareket edelim

SDG Genel Komutanı Abdi, bu süreçte “Kürt halkının kaderi ile ilgili” tek başlarına karar almak istemediklerini belirterek, “Tüm siyasi hareketlerin de bu konuda bize destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Bölge televizyonu Rûdaw’a demeç veren Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Kuzey Suriye’nin “tarihi bir süreçten geçtiğini ve bölgede yeni dengeler oluştuğunu” dile getirdi.

Mazlum Kobani, “ABD, Rusya, Suriye hükümeti ile ilişki halindeyiz. Türk devleti ve onlarla hareket eden cihadist gruplar gibi Kürtleri katletmek ve yerinden etmek isteyen güçler de var, Kürtlerle dost olan, Rojava’da devrim kazanımlarının korunmasını ve Kürtlerin haklarına kavuşmasını isteyen güçler de var” dedi.

Kobani sözlerine şunları ekledi:

“Bu tarihi süreçte bizim de halkımızın kaderi hakkında tarihi kararlar almamız gerekiyor. Demokratik Suriye Güçleri olarak tüm siyasi hareketlerin de bize destek vermesini bekliyoruz. Bu kararları birlikte alalım. Halkımızın çıkarına olan kararları tek başımıza almak istemiyoruz. Rojava’daki tüm Kürt siyasi hareketlerinin de bizimle hareket etmesini istiyoruz. Bunun için çağrımız oldu. Bu süreçte tüm taraflarla görüştük, tüm parti temsilcileri ile konuştuk. Doğrusu tüm tarafların yaklaşımı olumluydu, çağrımıza olumlu yanıt verdiler. Bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirttiler. Bu adımın devam etmesini, Kürtlerin tek bir söyleme, ortak tavra ve bir karara sahip olması için önümüzdeki dönemde herkesin elini taşın altına koymasını, kendi cephesinden fedakarlık yapmasını bekliyoruz.”

Bu konuda Irak Kürdistan Bölgesi yönetimine önemli bir rol düştüğünü vurgulayan SDG Genel Komutanı, “Birçok Kürt tarafın onları dinlediğini, onlarla hareket ettiğini biliyoruz. Kürdistan Bölgesi yönetimine ve özellikle de Başkan Barzani’ye çağrımız bu konuda olumlu bir rol oynamalarıdır, Kürt hareketinin bir bütünen bu direniş etrafında birlik olması için yürüttüğümüz çalışmada rol almalarıdır. Birlikte bu süreci başarılı bir şekilde Kürt halkının çıkarlarına göre sonuçlandıralım” ifadelerini kullandı.