SDG ile Rusya anlaştı

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani, Suriye’deki Rus Güçleri Komutanlığı ile yaptıkları görüşmede Türkiye’nin 23 Ekim 2019’da varılan anlaşmayı ihlalini ve Helinc köyü katliamını görüştüklerini açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Kobani, “Suriye’deki Rus güçlerinin komutanı Alexander Chaiko ile görüştük. Görüşmede ortak konular, Türkiye’nin 23 Ekim anlaşmasını ihlali ve Kobani’de 3 aktivist kadının katledilmesini tartıştık. Görüşmede koordinasyon düzeyinin ve ortak çalışmaların arttırılması konusunda anlaşmaya vardık. Gerginliği azaltma konusundaki çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi ilettik” dedi.

Türkiye ve silahlı gruplar, 9 Ekim 2019’da Kürt bölgesine yönelik saldırı başlatarak, Sere Kaniye ve Gre Spi kentlerini kontrol etmişlerdi.

Saldırıların ardından ABD ve Rusya, Türkiye ile iki ayrı anlaşma yapmıştı. Anlaşmalarla ateşkes sağlanarak saldırılara son verilmişti.

Rusya, Türkiye ile SDG’nin çatışmalarının ardından DSG ile vardığı anlaşma ile ilk kez Rojava’ya ve Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgelere girmişti.

ABD ve Rusya’nın Türkiye ile yaptığı anlaşmalarlda Kürt güçleri ağır silahlarını sınırdan 30 km geriye götürmüştü. Rojava sınırının bazı bölgelerinde Türkiye-Rusya ortak devriyeleri başlamıştı.

SDG, Türkiye ve bağlı silahlı grupların anlaşmaları ihlal ettiğini belirtiyor.