Savcı Sayan, sevgi evlerinde kalan çocukların fotoğraflarını paylaştı, Diyarbakır Barosu tepki gösterdi

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın sevgi evlerinde kalan çocukları ziyaret ettiği anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşmasını “endişe ile” karşıladığını belirten Diyarbakır Barosu, hakları ihlal edilen çocuklar için bu tür videoların paylaşılmamasını talep ettiklerini duyurdu.

AK Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, 2021’in son gününde sevgi evlerinde kalan çocukları ziyaret etmiş, o ana ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Sayan, “Yılın son günü, Sevgi evlerinde kalan çocuklarımızı ziyaret ettim.. Allah kimseyi ailesiz,devletsiz bırakmasın…” ifadelerini kullanmıştı.

Diyarbakır Barosu, sosyal medya üzerinden Sayan’ın paylaştığı görütünlere tepki gösterdi.

“Endişe ile izledik”

Baronun Çocuk Hakları Merkezi hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ağrı Belediye Başkanı’nın sosyal medya hesaplarında sevgi evlerinde kalan çocukları ziyaret ettiğini ve yeni yılda çocukları sevindirdiğini duyurduğu videoları endişe ile izlediğimizi belirtmek isteriz.

Kurum korumasında olan çocukların bilgilerinin gizliliğine önem verilmesi gerekmektedir. Aksi tutum çocukların kişisel verilerinin korunmasının ihlaline ve çocuk istismarına sebep olacaktır.

Yine yoksulluk ile mücadele eden çocuklara yapılan yardımın aleni olarak duyurulması da çocukları örselemektedir.

Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesine göre çocuğun üstün yararı her şeyden önce gelmektedir.  İlgili videolarda çocuğun üstün yararı ilkesinden uzak bir yaklaşımla kurum koruması altında olan çocuklar ile yoksul çocuklar teşhir edilmiştir.

Çocukların haklarını ihlal eden hukuktan, çocuk algısından, çocuğun üstün yararı ilkesinden uzak bu tavrı kabul etmiyoruz.

Görünürlük ve reklam uğruna, çocukların görüntülerinin açıkça teşhir edilmesi çocuk algısından ne kadar uzak olunduğunun göstergesidir. Ve her bir çocuk, siyasi çıkarlar ve beklentiler kapsamında kullanılamayacak kadar kıymetlidir.

İlgili videoların yayılmasının hakları ihlal edilen çocuklar için telafisi zor bir duruma sebebiyet vereceğinden bahisle, tepki göstermek için dahi olsa videoların paylaşılmamasını talep ettiğimizi kamuoyuna bildiririz.”