Savcı: Kaşıkçı’ya yüksek dozda ilaç verildi

İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturmayı yürüten Suudi savcı, 11 zanlıdan 5’i için idam cezası istedi. Suudi savcı, “Öldürücü dozda ilaç verildi, cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı” dedi.

Suudi savcı, Cemal Kaşıkçı’nın ülkeye getirilmek istendiğini bu eylem başarısız olunca da öldürüldüğünü duyurdu.

“Ülkeye getirilme çabası başarısız olunca öldürüldü”

Suudi savcı, Cemal Kaşıkçı’nın ülkeye getirilmek istendiğini, bu eylem başarısız olunca da öldürüldüğünü duyurdu.

“Ölüm emri İstanbul’da verildi”

Cemal Kaşıkçı davasının savcısı, tüm dünyayı sarsan cinayetin emrinin, müzakere için İstanbul’a gelen ekibin başının verdiğini açıkladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın danışmanı Kahtani hakkında soruşturma başlatıldı. Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi olduğu öne sürülen Kahtani’nin Suudi Arabistan’dan çıkışı yasaklandı.

Kaşıkçı cinayeti:

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda inceleme yapılmıştı.

İlgili Haberler