Sancar: Toplumsal ve siyasal muhalefeti demokrasi, adalet ve özgürlük hedefleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda devam eden tartışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Toplumsal ve siyasal muhalefeti demokrasi, adalet ve özgürlük hedefleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz” dedi

Partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından konuşan Sancar şunları söyledi:

85 milyonun tamamına kazandıracak bir anlayışla harekete geçiyoruz. Hep birlikte kazanmak için birliği ve beraberliği artırmak ve en geniş demokrasi ittifakı sağlamak yaklaşımı yönündeki politikalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Toplumsal uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel insanlık değerlerini ve demokrasi ve hukuk ilkelerini esas alarak Üçüncü Yol mücadelemizi büyütüyoruz. Şahısları, makam paylaşımlarını, siyasi ayak oyunlarını değil; politik ilkeleri ve halka karşı sorumluluğu önceleyen her türlü gelecek tahayyülüne sahibiz ve demokratik siyaseti başarıya ulaştırma konusunda kararlıyız.

Tüm toplumsal ve siyasal muhalefeti umudu büyütmek için demokrasi, adalet ve özgürlük hedefleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. HDP bu konuda üzerine düşen bütün sorumlulukların farkındadır. Bu sorumlulukları yerine getirecek birikime, iradeye ve kararlılığa sahiptir. Kimsenin herhangi bir şekilde güvensizliğe, umutsuzluğa kapılmasına yer yok, gerek yok. Buradayız, hep birlikte yürüyeceğiz, hep birlikte değiştireceğiz.

  • Kemal Kılıçdaroğlu, “Soframızı büyütmek istiyoruz” dedi. Eğer Millet İttifakı yoluna devam kararı ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığı yönünde açıklama yaparsa Emek ve Özgürlük İttifakı olarak ön tutumunuz var mı?
  • Bu konuda hangi yolu ve yöntemi izleyeceğimiz daha önce defalarca sözcülerimiz ve temsilcilerimiz tarafından açıklanmıştır. Elbette gelişmeleri takip edeceğiz. Kurullarımızda ve ittifak güçlerimizle birlikte değerlendireceğiz.
  • Soru: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı bir kez deklare edilmişti, açıklanacak mı? Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle deprem bölgesindeki kadınlara mesajınız nedir?
  • Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi depremden önce açıklamıştık. Ancak depremin yarattığı sarsıntı ve büyük yıkım bizleri bu süreci yeniden değerlendirme kararına itti. Bu süreci yeniden değerlendirme çalışmalarımız devam etmektedir. Hem kurullarımızda hem de ittifak güçlerimizle bu değerlendirmeleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Elbette Dünya Emekçi Kadınlar Günü için söyleyeceğimiz en önemli şey şudur. Bu ülkeyi kadınların mücadelesi, kadınların mücadelesinin dinamizmi ve öncülüğü değiştirecektir, aydınlığa taşıyacaktır. Bugün Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan Antakya’da bu vesileyle bulunmaktadır. Dünya Emekçi Kadınlar Gününü dayanışmanın ve birlikte mücadelenin günü olarak değerlendirmek için, böyle gördüğümüzü ortaya koymak için çok sayıda milletvekili ve yöneticilerimiz ile birlikte Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan Antakya’da bulunmaktadır.
  • Soru: Meral Akşener’in açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 6’lı Masanın dağılacağı konuşuluyordu. Buna dair sizin bir öngörünüz var mıydı?
  • Bizler gelişmeleri takip ediyoruz. Henüz kendi içlerinde görüşme ve istişare süreci devam ediyor. Biraz önce yaptığım açıklamada sorularınızın cevabının olduğunu düşünüyorum. Daha fazlasını belirtmeye gerek görmüyorum. Kaynak- BBC Türkçe