Sancar: HDP’yi bitireceklerini sananlar, bu iradeyi görsünler’

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’da “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır” sloganıyla miting düzenledi. İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li milletvekillerinin yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Miting başlamadan önce HDP’lilerin sahne tarafında açmak istediği ve üzerinde tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk’un fotoğrafının olduğu “Hasta tutsaklara özgürlük” pankartını polis engellemek isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Görüşmelerin ardından pankarta izin verildi.

‘HDP’yi bitireceklerini sananlar, bu iradeyi görsünler’

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar güncel siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Sancar konuşmasına “Özgürlük için buradayız barış için buradayız, adalet için buradayız dediniz. İşte HDP’yi bitireceklerini sananlar kumpas davaları kuranlar, her gün operasyonları sürdürenler bu meydana baksınlar, bu iradeyi görsünler. Utansınlar utanmazlar ama korksunlar bu halkın bu kararlı duruşundan. Hepinize binlerce kez teşekkür ediyoruz, size minnettarız” şeklinde başladı.

‘En geniş demokrasi ittifakını kuracağız’

“Ekonominin durumunu rakamlarla anlatmayacağız. Sizler çarşı pazar gezerken nasıl bir sömürü düzeninin hakim olduğuna bizzat hakim oluyorsunuz” diyen Sancar “Enflasyon resmi rakamlara göre bile yüzde 80. İşsizlik almış başını gidiyor. Peki neden? Bu sömürü düzeninin temelinde ne var? Şunu iyi görelim her yerde herkese anlatalım. Ne zaman ki ülkedeki iktidarlar sömürü düzenini kalıcı kılmak isterlerse en çok başvurdukları yol nefret düşmanlık ve savaş siyasetidir. İşte AKP ve MHP iktidarı aynı yolu izliyor. Asla bu politikaların işletilmesine izin vermeyeceğiz. Bütün inançlarla, bütün halklarla bir araya geleceğiz, en geniş demokrasi ittifakını kuracağız” şeklinde konuştu.