SANA`: İsrail, Suriye’ye hava saldırısı düzenledi

Suriye devlet medyasının bildirdiğine göre, İsrail’in Hama ve Tartus’u hedef alan hava saldırılarında iki sivil yaralandı.

Suriye resmi haber ajansına konuşan (SANA) bir askeri kaynağın aktardığına göre, Suriye hava savunması dün yerel saatle 19:15’te Hama ve Tartus bölgelerine atılan füzeleri durdurdu ve olayı “İsrail saldırganlığı” olarak nitelendirdi.

SANA, saldırılarda iki sivilin yaralandığını belirterek, ayrıntı vermedi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise füzelerin İran destekli milislerin mevzilerini hedef aldığını iddia etti. Ayrıca saldırının ardından Hama’nın Masyaf kentinde çok sayıda patlama ve yangın çıktığı bildirildi.

Gözlemevine göre, “İran milislerine ait askeri karargahlar, siteler, silah ve mühimmat depoları, İsrail bombardımanının hedefiydi.

İsrail, Suriye’de kendisine atfedilen hava saldırıları hakkında nadiren yorum yapsa da, saldırı hakkında herhangi bir teyit gelmedi.

Saldırı, ABD’nin Suriye’de İran destekli militanları vurduğunu açıklamasından saatler sonra gerçekleşti.

SOHR, İsrail’in son günlerde Hama’yı üçüncü kez hedef aldığını da bildirdi.

Bu ayın başlarında Suriye, İsrail’in ülkenin farklı bölgelerini hedef alan hava saldırılarında üç askerin öldüğünü duyurmuştu.

İsrail, 11 yıllık iç savaşı boyunca Suriye yönetimi kontrolündeki bölgelerine yüzlerce hava saldırısı düzenledi ve genellikle Suriye ordusunu destekleyen Lübnan yanlısı Hizbullah grubu gibi İran’a bağlı milisleri hedef aldığını açıkladı.