Şam’dan İdlib’e saldırı: 12 kişi öldü

İdlib’de Suriye hükumeti güçlerinin düzenlediği saldırıda, ilk belirlemelere göre en az 12 kişinin öldüği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

İdlib’in güneydoğusundaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlanan Suriye hükumet birlikleri ile hükumeti destekleyen milis grupların, kentin güneydoğusundaki Cebel Zaviye bölgesini karadan karaya atış yapılan silahlarla hedef aldığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Cebel Zaviye bölgesindeki Sarce (Sarjeh) köyündeki saldırıda ilk belirlemelere göre, 12 kişinin öldüğünü aktardı.

Gözlemevi’nin açıklamasına göre hayatını kaybedenlerin arasında 3’ü çocuk, 1 kadın ve 1 de sivil savunma gönüllüsü bulunuyor.

Saldırıda çok sayıda sivilin yaralandığı ve yaralanan sivillerin çevredeki hastanelere kaldırıldığı kaydedildi.

SOHR kaynaklarına göre, bömbalanan binalarda enkaz altında çok sayıda insan bulunurken, kurtarma ekipleri kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Öte yandan Suriye hükumet güçleri, İdlib’in güneyindeki Bayanin, Fulayfel ve El-Faterah’taki mevzileri ve kuzeybatı Hama’daki Sehl el-Ghab’ı bombaladı.

Bombardımanın Beşar Esad’ın seçimlerden sonra başkanlık dönemi için “anayasal yemin” ettiği bir günde gerçekleşti.

İdlib Gerginlik Bölgesi

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu.

Ancak Suriye hükumeti, daha sonra İran ve Rusya’nın hava desteğiyle gerçekleştirdiği operasyonda 4 bölgeden 3’ünü kontrol edip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Rusya ve Suriye hükumet güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki birçok yerleşimi kontrol etti.

Son olarak 5 Mart 2020’de Rusya’nın başkenti Moskova’da, Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat sağlandı.