Şam: İsrail’in füze saldırısı havada imha edildi

Devlete bağlı SANA  haber ajansına göre, bir askeri kaynak, dün gece  saat 23:15 sularında İsrail savaş uçaklarının Şam çevresine birçok füze fırlattığını, düşman füzelere karşı acilen harekete geçen hava savunma sistemlerinin karşı koyarak çoğunu düşürdüğünü, saldırı sonuçlarının şimdiye kadar sadece uluslararası Şam Havaalanındaki depolardan birine isabet ettiğini söyledi.

Şam Yönetimi: Suriye hava savunma sistemlerinin Şam semalarında düşman hedeflere karşı koyduğunu ve çoğunu düşürdüğünü ifade etti.

Öte yandan Ulaştırma Bakanlığında bir kaynak SANA muhabirine açıklamasında, Uluslararası Şam Havalimanındaki hareketin normal olduğunu ve saldırıdan hiç bir şekilde etkilenmediğini söyledi.

İsrail’e ait 3 savaş uçağının Lübnan semalarında görüldüğünün bildirilmesinden  sonra gerçekleşti.

İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah da hedef alındı

Gözlemevi, İsrail füzelerinin, Şam’ın güneybatı kırsalında İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’a ait depoların bulunduğu bölgeleri de vurduğunu belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, depolardan bazılarının imha edildiğini bildirdi.

Suriye sınırı yakınlarında yaşayan Lübnanlı görgü tanıkları, Şam’dan gelen patlama sesleri öncesi Lübnan hava sahasından geçen İsrail savaş uçaklarının sesini duyduklarını belirtti.

Olaya ilişkin İsrail’den resmi bir açıklama yapılmadı.

İsrail daha önce Suriye’de birçok kez İran ordusuna ait unsurları ve Hizbullah’a yönelik silah sevkiyatını hedef almıştı. Son olarak 25 Aralık’ta benzer bir saldırıda Şam yakınlarına atılan füzeler üç Suriyeli askerin yaralanmasına neden olmuştu. Suriye hükümeti, saldırıdan İsrail hava kuvvetlerini sorumlu tutmuştu.

Geçen Eylül ayında İsrail füzelerinin engellenmesi amacıyla devreye giren Suriye hava savunma sistemi yanlışlıkla bir Rus askeri uçağını düşürmüştü.

 

İlgili Haberler