Şam hükümeti, Rojava’nın Haseki bölgesine asker gönderdi

Suriye hükümeti, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa bölgesine çok sayıda asker gönderdi.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre, Tabka kentinde bulunan 93. Tugay’dan yaklaşık 150 asker hükümet tarafından Ayn İsa bölgesine gönderildi.

Suriye birliklerinin Ayn İsa’ya konuşlandırılması, Rus kuvvetlerinin bölgedeki hava manevralarıyla aynı zamana denk geldi.

Suriye hükümeti, Ayn İsa civarındaki köylerin Türk topçuları tarafından hedef alındığı ve Türkiye’nin Rojava’ya operasyon başlatma tehditlerinin arttığı bir dönemde asker sevkiyatını gerçekleştiriyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Rusya’nın hava tatbikatları Suriye hükümet güçleri ve DSG ile koordinasyon halinde yürütülüyor.

Öte yandan SDG’nin de Heseke ile Til Temir beldesinde, olası saldırılara karşı askeri güçlerini hazırladığı bildiriliyor.

Küçük bir kasaba olan Ayn İsa stratejik öneme sahip. DSG burada kontrolü kaybederse, Cezire ile Kobani bölgeleri arasındaki bağlantı kesilmiş olacak.

İlçenin stratejik önemi, M-4 uluslararası otoyolunun rotasında olmasından da kaynaklanıyor. M-4 otoyolu Cezire bölgesini Halep, Lazkiye, Humus, Hama ve Şam’a bağlıyor.

Ayn İsa, Kobani’nin 66 km güneydoğusunda bulunuyor.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre Suriye ordusu Halep’in kuzeyinde bulunan Tel Rıfat’a da asker gönderdi. Tel Rıfat halen DSG’nin kontrolü altında bulunuyor.