Saldırgana ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı!

Fransa’nın başkenti Paris’te, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin yakınlarında 70 yaşlarında bir Fransız vatandaşının etrafa silahla ateş açması sonucu en az 3 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Le Parisien’in haberine göre, başkentin 10. Bölgesi’ndeki Enghien Caddesi’nde Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin yakınlarında Fransız vatandaşı bir kişi, etrafında bulunan kişilerin üzerine silahla ateş açtı.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Paris Emniyeti’nden yapılan açıklamada, saldırının gerçekleştiği yerde bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, kurtarma ekiplerinin müdahalesi ve güvenlik gerekçesiyle bölgenin boşaltılması çağrısı yapıldı.

Saldırının ne amaçla yapıldığına ilişkin henüz resmi bir açıklama olmadı.

Savcılık saldırıya ilişkin soruşturma açıldığını duyurdu.

AFP

Saldırgan daha önce göçmen merkezine de saldırmış

Fransız basınında, saldırganın, Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtildi.

Haberlerde, saldırganın daha önce de 2 kez cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, ayrıca 12 Kasım 2021’de elinde kılıçla Paris’te bir göçmen merkezine saldırdığı ve 2 kişiyi yaraladığı bilgisine yer verildi

Paris Belediye Başkanı’ndan açıklama

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da Twitter hesabından saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kürt toplumu ve tüm Parisliler, aşırı sağcı biri tarafından gerçekleştirilen bu suikastların hedefi oldu. Kürtler nerede yaşarlarsa yaşasınlar, barış ve güvenlik içinde yaşayabilmelidirler. Paris, bu karanlık saatlerde her zamankinden daha fazla yanlarında” ifadelerini kullandı.

“Ölenlerden ikisi Evin adlı bir kadın ve Mir Perwer adlı sanatçı”

Fransa’da bulunan yazar İbrahim Seydo Aydoğan, Rûdaw yayınına katılarak saldırıya ilişkin şunları söyledi:

“Kürt derneğine ve yakınında bulunan birkaç işyerine saldırı düzenledi. Saldırı 5 dakika sürüyor.

3 Kürt şehit oldu, isimleri de var. Bunlar aktivist ve sanatçı. Burada Kürt davasına sahip çıkan kişiler. 2 kişinin ismini biliyoruz, biri Evin adlı bir kadın diğeri ise genç sanatçı Mir Perwer. Diğeri de bir erkek. Hepsi Türkiye nüfusuna kayıtlı.

Ben olay yerine varınca polis onu  tutuklamıştı. Profesyonel birine benziyordu. Çok planlı ve hazırlıklı gelmiş. Çantasında çok fazla şarjör vardı, gelip Kürt dükkanlarına saldırarak büyük bir katliam yapmak istiyordu. Bildiğimiz kadarıyla 2 şarjör boşaltmış.

Derneğin karşısındaki dükkana yönelip Kürt gençleri de öldürmek istemiş. Ama Kürt gençler onun üzeirne atlayıp onu yakalamış. Üzerinde durarak polisin gelmesini beklemişler.”