Şakul Avsat: Rojava ve Şam anlaştı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Brett McGurk görüştü

Rojava yönetiminden bir heyet Şam’ı ziyaret etti. Bedran Çiya Kurd başkanlığında yapılan ziyarette Suriye’nin toprak bütünlüğü ve tek bayrak konusunda tarafların anlaştığı kaydedildi. Öte yandan McGurk ve Hakan Fidan’ın gizlice görüştüğü iddia edildi.

Şakul Avsat gazetesinde yer alan habere göre Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi Eş Başkanı Bedran Çiya Kurd başkanlığındaki bir heyet Şam’ı ziyaret ederek Suriyeli yetkililer ile görüştü.

Görüşmede Rojava özerk yönetimi heyeti ile Şam yetkilileri 2019 yılında her iki taraf arasında varılan Suriye ordu güçlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye konuşlandırılması anlaşmasının güncelleşmesini görüştü.

Rojava yönetiminden bazı kaynaklar ise görüşmelerin olumlu bir atmosferde geçtiğini ve Şam yönetiminin Türkiye’nin güçlerini Suriye ve Rojava topraklarından çekmeyene kadar hiçbir anlaşmaya imza atmayacaklarını söylediği bildirildi.

Bir süredir Suriye Demokratik Meclisi (MSD) bir süredir Suriye yönetimi ile yeniden diyalog başlatmak için girişimde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.

Şam ile Rojava yönetimi arasındaki görüşme Türkiye ve Suriye arasında normalleşme girişimlerine denk gelmesi dikkat çekti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk  ile MİT Başkanı Hakan Fidan arasında Körfez ülkelerinden birinde gizli bir görüşme olduğu ileri sürüldü.  Görüşmede bölgedeki durumun yatıştırılması ele alındı. McGurk-Fidan görüşmesinin ardından ABD’li yetkili Nicholas Grainger, Ankara ile Kamışlo arasında gizli bir görüşme turu gerçekleştirildi. Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı iç güvenlik güçlerinin (Asayiş) Türkiye’nin güney sınırlarından Suriye’nin 30 kilometre derinliğe çekilmesinin ve silahlarını geri çekmesinin yanı sıra yerel meclislerin yeniden kurulması ve Suriyeli mültecilerin bu bölgelere geri dönüşü, Grainger’in çabalarının başlıca gündem maddesini oluşturdu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmek üzere Washington’a gitmeden önce, Suriye’de siyasi bir çözümle ilgilendiklerini göstermek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile görüşmüştü. Görüşme sonrası taraflar herhangi bir açıklamada bulunmadı.