Sağlık Bakanı Koca, Erdoğan’a gastroenterit teşhisi konduğunu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gastroenterit teşhisi konduğunu açıkladı.

Koca, bugün Konya’da katıldığı açılış töreninde Erdoğan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın bugün “Akkuyu Nükleer Santrali İlk Yakıt Yükleme” törenine canlı bağlantı ile katılacağı açıklandı, Mersin mitingi ise ertelendi.

Daha sonra Akkuyu’nun açılışı da 13.30’dan 16.00’ya ertelendi.

Gastroenterit nedir?

Mide veya ince bağırsakta iltihap sonucu oluşan bu hastalık karın ağrısı, ishal, kusma, ateş ve yorgunluk gibi belirtilere yol açabiliyor.

Gastroenterit bakteri, virüs veya parazit kaynaklı başlayabiliyor.

Hastalığa yakalananlarda genellikle en fazla bir hafta içinde belirtiler ortadan kalkıyor.

Uzmanlar bu süreçte bol su tüketilmesini, lifli gıdalar ve probiyotik bakteriler içeren yoğurt, ayran veya kefir gibi gıdaların tercih edilmesini tavsiye ediyor.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın sağlığına ilişkin bazı hesaplarda yer alan iddiaların ekran görüntülerini paylaşarak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlığı hakkında ortaya atılan bu mesnetsiz iddiaları kesin olarak reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Altun, “Ne kadar dezenformasyon yaparlarsa yapsınlar Türk milletinin liderinin yanında olduğu ve Erdoğan ve AK Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinden zaferle ayrılacağı gerçeğini değiştiremeyecekler” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın sağlığıyla ilgili bazı yabancı basın yayın organlarında ahlaksızca yalan haber yapıldığını söyledi.

Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız görevinin başındadır. Küçük bir istirahat sonrası programlarına aynı şekilde devam edecektir. Milletimizin sağlık, afiyet dilekleri ve dualarına şükranlarımızı sunarız…Dünyanın her yerinden çeşitli ülke insanlarından gönderilen geçmiş olsun dileklerine teşekkür ederiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi.

Oktay, “Biz sürekli iletişim halindeyiz, hafif bir üşütme geçirdi” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Erdoğan’ın Mersin mitinginin ileri bir tarihte yapılmasının planlandığını açıkladı.

Salı gecesi canlı yayında rahatsızlık geçirmesi sonrası istirahat eden Erdoğan, Çarşamba günkü programını iptal etmişti.

Erdoğan Çarşamba günü günü Kırıkkale Garı’nda Millet Bahçesi, Bilim Merkezi ve Yahşihan Yenişehir Köprülü Kavşağı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’ne; Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda toplu açılış törenine; Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT Açılış Töreni’ne katılacaktı.

Erdoğan Salı sabahı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bugün doktorlarımızın tavsiyesiyle evde istirahat edeceğim. Kırıkkaleli, Yozgatlı ve Sivaslı kardeşlerimle ne yazık ki bugün bir araya gelemeyeceğiz. Hepsinden haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Bizi temsilen Kırıkkale, Yozgat ve Sivas programlarına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay iştirak edecektir” demiş ve kendisine geçmiş olsun dileklerini iletenlere teşekkür etmişti.

Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınında gündemi değerlendirirken rahatsızlandı.

Birden kesilen yayın, yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından yeniden başladı. Erdoğan yaklaşık 12 dakika daha yayında kaldıktan sonra “Cumhurbaşkanı Seçim Özel” adlı program bitirildi.

Kanal 7 ve Ülke TV’nin ortak canlı yayının saat 22.00’de başlayacağı açıklanmıştı. Ancak yayın 23.30’da başladı.

Erdoğan, “Koalisyon ortakları verdikleri her sözle terör örgütlerine, teröristlere ümit veriyor. Cezaevindeki teröristler şu an 14 Mayıs’ı bekliyor” diyerek muhalefeti eleştirdi.

23.40 sıralarında Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Erdoğan’a “seçimi kazanırsa yeni kabinede mevcut bakanlardan kimsenin olup olmayacağını” ve “kampanya paketlerindeki somut taahhütlerini” sordu.

Erdoğan’dan yanıt gelmezken, kamera Hasan Öztürk üzerinde sabitlendi.

Öztürk reklama gidilmesini isterken, ekrana “Eyvah eyvah” sesi yansıdı ve kameralar Erdoğan’ı göstermeden program birden kesildi.

‘Midemi ciddi anlamda üşütmüşüm’

Kamera önünde yaklaşık 15 saniye süren sessizlik sırasında Hasan Öztürk, bir ara hızla yerinden kalkmak istedi ancak tekrar koltuğuna oturdu.

Program, verilen aradan yaklaşık 20 dakika sonra, 00.07 sıralarında tekrar başladı.

Yorgun olduğu gözlenen Erdoğan rahatsızlanmasıyla ilgili olarak, “Dün ve bugün yoğun kampanya çalışmaları vardı, midemi ciddi manada üşütmüşüm. Hatta bir ara acaba programı iptal etsek yanlış anlaşılır mı diye de düşündüm. Dedim ki ‘Artık söz verdik, gideceğiz’. Tabii bu yoğun mesai içinde biz de zaman zaman böylesi durumlarla karşılaşıyoruz. Sizlerden ve seyircilerimizden helallik diliyorum” dedi.

Erdoğan daha sonra “Ekranları başında bizi izleyen tüm vatandaşlarımdan da aflarını özellikle rica ediyorum” diye konuştu ve program erken bitirildi.

Muhalefet liderlerinden Erdoğan’a ‘geçmiş olsun’ mesajı

Muhalefet liderleri arka arkaya Twitter hesaplarından Erdoğan’a “geçmiş olsun” mesajı gönderdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, daha sonra Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı ve geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür etti.