Sadr: Protestolarla ilgili Abadi’ye tepki gösterdi

Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye seslenen es-Sadr, Basra’ya hızlı bir şekilde bütçe gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80’inin çıkarıldığı Basra vilayetinde, 9 Temmuz’dan bu yana devam eden ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği gösterilerle ilgili Şii lider Mukteda es-Sadr, Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı.

Basra’daki göstericiler için “O devrimciler, deniz üzerindeki kabarcıklar” değildir diyen Sadr,  Altyapı projeleri için özel bir bütçe istedi.

Öte yandan Sadr, söz konusu projelere ayrılan bütçelerin için yolsuzluğa bulaşmayan kişilerin koordine etmesi gerektiğini söyledi.

Bağdat’ta Sivil Memnuniyetsizler Hareketi tarafından Basralıların talepleri yerine getirilene kadar protesto gösterileri düzenleme çağrısı yapılmıştı.

K24’de yer alan habere göre; Bağdatlı sivil aktivist Ali Aqili tarafından yapılan açıklamada, Basralıların hizmet yetersizliği ve kötü yaşam şartlarından dolayı meydanlarda olduğu belirtilirken, Basralıları desteklemek amacıyla düzenlenecek barışçıl gösterilerine katılım çağrısında bulunulmuştu.

Basralıların talepleri yerine getirilmeyene kadar Bağdat’ta düzenleyecekleri gösterilere son vermeyeceklerini dile getiren Ali Aqili, “Basralı kardeşlerimizle birlikte Bağdat’ta protestolarımızı sürdüreceğiz” demişti.

Basra’da aylardır temel hizmetlerin yokluğu nedeniyle gösteriler düzenleniyor.

Dün yapılan gösteriler şiddet olaylarına dönüştü.

Göstericiler ile polis arasında yaşanan çatışmada 17 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

İlgili Haberler