Sadr: Irak artık daha fazla şiddete ve savaşa dayanamaz

Irak Sadr Hareketi lideri Mukteda Es Sadr yaptığı açıklamada, Irak’ın daha fazla şiddete, savaşa, çatışmalara ve siyasi çatışmalara tahammül edemeyeceğini söyledi.

Sadr twitter üzerinden şu açıklamaları yaptı, “Haşdi Şabi’nin bazı mensupları tarafından yapılan bombalama ve suikastlardan memnun olmamak yeterli değil. Aksine Irak’ın başkalarının mücadele alanı olmasına son vermek için bilinçli bir şekilde çaba sarf etmemiz gerekiyor. Ayrıca Irak’ın bağımsızlığı, egemenliği, huzuru ve güvenliği için birlikte çalışmamız şart aksi takdirde Irak elimizden gider.”

Sadr ayrıca, “Biz de tüm ilişkilerimizde barışı vurgulayarak, yabancı ülkelerin Irak’ın iç işlerine karışmama talebini her açıdan yeniliyoruz. Irak artık daha fazla şiddete, savaşa, çatışmaya, siyasi çekişmelere ve arbedelere dayanamaz” ifadelerini kullandı.

“Mücahitler” olarak nitelendirdiği kişilere “itibarlarını ve tarihlerini korumak için siyasetten uzaklaşma” çağrısı yaptı. Haşdi Şabi’ye mensup bazı grupların yaptığı şeyin Irak devletini ve halkını zayıflatmaktan başka bir şey olmadığını ve başta ABD olmak üzere dış güçlerin elini güçlendirmek olduğunu belirtti.