Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, “Şii, Sünni ve Kürtler olarak Suriye halkı; teröre, zulme ve işgale karşı çıktı”

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, “Şii, Sünni ve Kürtler olarak Suriye halkı; teröre, zulme ve işgale karşı çıktı” diyerek dünya ülkelerine Suriye üzerindeki ambargoyu kaldırmaları çağrısında bulundu.

Merkez üssü Maraş olan 7.7 ve 7.6’lık depremler Rojava, Suriye ve Türkiye’de büyük bir yıkımın yanı sıra on binlerce can kaybına yol açtı.

Rojava ve Suriye’ye uluslararası yardımların ulaştırılmaması oradaki durumun daha da kötüleşmesindeki faktörlerden biri.

“Suriye halkı her taraftan ölümle karşı karşıya kalıyor”

Maraş merkezli depremlerden sonra Rojava ve Suriye’deki depremzedelere uluslararası yardımların ulaştırılmaması üzerine Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Sadr, Suriye için “birlik olma” çağrısı yaparak “Suriye halkı her taraftan ölümle karşı karşıya kalıyor, bu yüzden onları kurtarmak, ambargoyu kaldırmak ve haklarını elde etmelerini sağlamak için birlik olmalıyız” dedi.

“En temel haklardan dahi mahrum bırakıldılar”

Yaptırımların “kolonyalist ülkeleri” amaçlarına ulaştırmayacağını kaydeden Sadr, “Şii, Sünni ve Kürtler olarak Suriye halkı; teröre, zulme ve işgale karşı çıktı. Bu yüzden onları ölümle yüz yüze bırakmayın çünkü en temel haklardan dahi mahrum bırakıldılar” ifadelerini kullandı.

“Batı nasıl bir demokrasi istiyor?”

“Ambargo ölüm, terörizm, göç, yerinden edilme, yolsuzluk, hırsızlık ve hastalıktan başka bir şey üretmedi” diyen Sadr, “Batı’nın bu yolla istediği demokrasi nasıl bir demokrasidir?” diye sordu.

Efrin Sağlık Müdürlüğü Eczacıları Denetleme Müdürü Dr. Ahmed İsa, Rojava’ya şimdiye kadar sadece Barzani Yardım Vakfı’nın (BCF) yardımlarının ulaştığını söylemişti.