Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim: Parasını verelim Kanal İstanbul’dan vazgeçsinler!

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, hükümetin Kanal İstanbul uyarılarını dikkate almamasına tepki gösterdi.

Sevim, hükümete çağrıda bulunarak, “Ranttan dolayı vazgeçemiyorlarsa kendilerine bir teklif sunmak istiyorum. Hesaplasınlar, ne kadar kazanacaklarsa biz millet olarak onlara bunu verelim” dedi.

SAADET İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, hükümetin Kanal İstanbul projesi için peş peşe yaptığı açıklamalara tepki gösteren Sevim, “Bu kadar lüzumsuz bir şeye gerek var mı” diyerek iktidara seslendi.

‘VAZGEÇMEMELERİNİN SEBEBİ RANT’

Sevim Kanal İstanbul projesi için, “Bu proje kendilerinin de ifade ettiği gibi çılgın bir proje. Akıl işi değil” dedi. Bu konuda hükümete uyarılarda bulunan Sevim, “Bununla ilgili bir çok uyarı yapıldı. Nüfus artacak, ekoloji değişecek. Kanal İstanbul yapılırsa 500 bin nüfus artacak deniliyor ama bence burayı 500 bin nüfusla bırakmazlar. Orada bir rant hesabı olduğunu düşünüyoruz. Kanal İstanbul’dan vazgeçememelerinin sebebi rant. Bu ranttan dolayı vazgeçemiyorlarsa ben kendilerine bir teklif sunmak istiyorum. Hesaplasınlar, ne kadar kazanacaklarsa biz millet olarak onlara bunu verelim. Kanal İstanbul’u başımıza bela etmesinler. Bu kadar lüzumsuz bir şeye gerek var mı? İşsizliğin bu kadar arttığı bir dönemde buna neden gerek duyuyorlar? Kanal İstanbul’un ülkeye büyük bir yük getireceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

BOYKOT ÇAĞRISI

Sevim, Çin’de Uygur Türkleri’ne yapılanlar hakkında da konuştu. İYİ Parti, CHP ve HDP’nin Meclis’te Uygur Türkleri ile verdikleri önergenin AK Parti ve MHP tarafından reddedilmesine tepki gösteren Sevim şunları söyledi: “Meclis’te muhalefet partilerinin Uygur Türkleri ile verdiği önergenin reddedilmesi kabul edilemez. Milletin aklıyla alay ediyorlar. Çin’e boykot çağrısı yapıyoruz. Meclis’te bu konuda yeterli çalışmalar yapılmadı. Bu saatten sonra da yürütüleceğini düşünmüyorum. Bu Meclis’ten bir şey çıkmaz. Meclis’in artık hiçbir anlamı kalmadı. Formaliteden ibaret. Hiçbir yetkisi yok. Bu çok vahim bir süreç.”

‘ASGARİ ÜCRET 3 BİN 430 LİRA OLMALI’

TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Sevim, asgari ücretin de en az 3 bin 430 lira olması gerektiğini söyledi: “Deniz esasında her yönüyle bitti. Her dört gençten biri işsiz. Şu anda 10 milyona yakın bir işsiz insan sayısı var. 8 milyona yakın asgari ücretle sürünenler var. 2019’de Diyanet’in açıkladığı fitre miktarı 23 lira. Bu fitre bir insanın bir gün içerisinde iki öğünle karnını doyurması demek. 4 kişilik bir aile hesapladığımızda 90 lira ediyor. 90 lira üzerinde hesapladığımızda 2 bin 720 lira para demek. Asgari ücretin bu yıl 3 bin 430 lira olması gerekiyor. Hükümet bu konuda üzerine düşen görevi yapmıyor. İsrafı engellesinler. Yolsuzlukları engellesinler. Bunlar engellenirse sorun kalmaz.”