Bazı muhalifler silahlarını teslim edip, Afrin ve Cerablus’a taşınmayı kabul etti

İZNEWS – İhsan Kaçar | Suriye’nin Homs kırsalının kuzeyi ve Hama kırsalının güneyinde Rusya’nın arabuluculuk ettiği Suriye Ordu Güçleri ile muhalifler arasında yapılan anlaşma yürürlüğe girdi.

İki gün önce yürürlüğe giren anlaşmanın ardından, bugün sabah saatlerinden itibaren Homs ve Hama kırsalında bulunan silahlı muhaliflerin sevkleri de başladı.

Bir grup silahlı muhalif Suriye Ordusuna teslim olmayı kabul ederken Şam yönetimine teslim olmayı reddeden silahlı güçler; anlaşma gereği tüm ağır silahlarını Suriye ordusuna teslim ederek, Rusya’nın güvencesi altında  Afrin ve Cerablus’a sevk edilmeyi kabul etti.

Muhalifler, tank, BMB ve füze bataryalarının da bulunduğu tüm ağır silahlarını Suriye ordusuna teslim etti

“Eski Savaşçılar”

Silahlarını teslim eden ve af’tan yaralanmak isteyen farklı fraksiyonlara mensup bir grup ise Şam yönetiminin “pişmanlık yasası” kapsamında çıkarmış olduğu haklardan faydalanmak istediklerini bildirildi.

Şam yönetimi tarafından çıkarılan pişmanlık yasasına göre; silahlarını teslim eden ve Suriye ordusu kontrolünde yaşamak istediğini kabul eden “eski savaşçılar”, bulundukları bölgede normal bir vatandaş olarak yaşamlarına devam edebilecekler.

Herhangi bir yargılamaya tabi tutulmayacaklar.

Konuyla iligili adını açıklamak istemeyen bir kaynak “Böyle bir anlaşmanın birkaç ay önce yapıldığını tahmin ediyorum.” diyor ve ekliyor. “Bu sahada uygulamalara bakılırsa bugün yürürlüğe konulan uygulamalar birkaç ay öncesinde tasarlanmış anlaşmalardır. Afrin’e yönelik operasyona Rusya, bu anlaşmayı daha önce tasarladığından dolayı da izin vermiş olabilir. Çünkü, bütün emareler bunu doğruluyor. Şam yönetimi ve Rusya, Lazkiye ve çevresini güvenli bölge haline getirmek istiyor. Diğer bölgeler (Afrin ve Cerablus) şimdilik Şam yönetiminin önceliği gibi görünmüyor. Rusya arabuluculuğu ile, Suriye hükümeti çtıştığı tüm radikal gruplarla, masaya oturup Lazkiye’den uzaklaştırmak için anlaşmaya gidiyor.”