Rusya’nın BM Temsilcisi: Türkiye’nin İdlib’deki “gerilimi azaltma bölgeleri” geçicidir

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu toplantısında söz alan Nebenzya, “İdlib’de teröristler agresif hareket ediyor, milyonlarca sivili rehin tutuyor” dedi.

Militanların komşu bölgelere de sızarak saldırılar düzenlediğini, komşu şehir ve köyleri ateşe tuttuğunu söyleyen Rus diplomat, “Ateşkes her gün onlarca kez ihlal ediliyor” diye kaydetti.

Cihadist örgütlerin İdlib’i kentini işgal altında tutmaya çalıştığını dile getiren Nebenzya, “Bu yüzden bu durumun dondurulması kabul edilemez, Bu örgütler İdlib’den ayrılmalı” dedi.

Türkiye tarafından oluşturulan “gerilimi azaltma” bölgeleriyle ilgili anlaşmaların geçici nitelik taşıdığını hatırlatan Daimi Temsilci, “BM Güvenlik Konseyi kararlarında, hiçbir ateşkesin, terörist örgütleri kapsamadığı net biçimde belirtilmiştir. bu örgütlere karşı mücadele devam etmeli” diye vurguladı.

Suriye hükümetinin, ülkenin bütünlüğü için mücadele etme yükümlülüğünde olduğunu kaydeden Nebenzya, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’ya hitaben şöyle dedi: “Suriye yönetiminin, ülkenin tüm toprakları üzerinde kontrolü sağlamak için mücadele etme hakkına sahip olduğu yönündeki açıklamanız çok zamanında oldu. Hatta, bu Suriye hükümetinin halkı karşısındaki yükümlülüğüdür”.

İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde, toplamda yaklaşık 50 bin kişilik 40-45 silahlı kişinin faaliyet gösterdiğini anlatan Rus diplomat, ayrıca militanların elindeki silahlara dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Silahlı kişilerin elinde bu kadar yabancı askeri ürün nereden? Doğrudan üreticilerden mi alıyorlar? Ya da dış destek konusunda sıkıntı yaşamayan sözde ılımlı muhalefetten mi alıyorlar? Bu konunun BM’nin ilgili kurumları tarafından acilen araştırılmalı”./