Rusya’dan Türkiye’ye tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Cevher Dudayev’in adının Türkiye’deki bir parka verilmesini eleştirerek, “bu tür eylemlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin ruhuna aykırı olduğunu” belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Zaharova, Rusya’nın “teröristlerin, militanların, aşırılık yanlılarının her şekilde yüceltilmesini mutlak olarak reddettiğini” belirterek, bunun Moskova’nın ilkeli tutumu olduğunu kaydetti.

Moskova’nın karşılıklı güveni zedeleyen bu tür adımların kabul edilemezliğine ilişkin mesajların Ankara tarafından ciddiye alınmasını beklediğine vurgu yapan Zaharova şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür girişimler kabul edilemez ve tüm uluslararası toplum tarafından kesinlikle en sert şekilde kınamayı gerektiriyor. Burada birlik olmalıyız. Bunlar, Rus-Türk ilişkileri ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği de dahil olmak üzere, devlet başkanlarımızın korunmasına ve güçlendirilmesine büyük önem verdiği ruha aykırı eylemlerdir.”

Ne olmuştu

Kocaeli’nin Körfez Belediyesi tarafından 9 ay önce yapımına başlanan Cevher Dudayev Parkı, geçtiğimiz günlerde açıldı.

Rusya’ya karşı savaşan ve Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Dudayev’i “terörist” olarak gören Kadirov, park açılışı sonrası Türkiye’yi “teröristlere arka çıkmakla” suçladı.

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Dudayev adıyla park açılmasına karşılık olarak “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceklerini” söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov  da Türk makamlarının bir parka “Rusya’nın bir bölgesini ele geçirmeye çalışan bir teröristin adını verme kararının Çeçenistan halkı için acı verici olduğunu, bu nedenle Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov’un duygusal tepkisinin anlaşılabilir olduğunu” belirtmişti.