Rusya’dan Türkiye’ye Suriye çağrısı

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Ravil Muginov, İdlib’deki kontrol noktalarının faaliyetlerine destek vermesi için Türkiye’ye çağrıda bulundu.

Muginov yaptığı açıklamada, Türkiye güçleri ile ortak çabalar neticesinde göçmenlerin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesine geri dönebilmesi için kontrol noktalarının daha verimli çalışmasını sağlamayı umduklarını söyledi.

Gazetecilere konuşan Ravil Muginov, “Herkesin bildiği gibi İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki militanlar göçmenlerin geçişine engel oluyor. Türk tarafını bize bu konuda destek vermeye çağırıyoruz, zira bu bölgede gözlem noktaları var. Ortak çabalarımızla kontrol noktalarının (Suran ve Ebu ed-Duhur) daha verimli çalışmalarını sağlamayı umuyoruz” dedi.

İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun’un militanlardan kurtarılmasından sonra, Hama’daki Suran kontrol noktasının hem kuzey hem de güney yönünde faaliyet gösterdiğini belirten Muginov, kurtarılan yerlere geçen ay yaklaşık 10 bin kişinin döndüğünü de ekledi.

İDLİB’İN ÖNEMİ

2015 yılında Şam yönetiminin kontrolünden çıkan İdlib, Türkiye sınırına 45 km mesafede bulunuyor.

2,5 milyon kişinin yaşadığı İdlib’in yaklaşık yüzde 60’ı, El Kaide’den ayrıldığını açıklayarak isim değiştiren El Nusra öncülüğündeki Heyet Tahrir Şam’ın kontrolü altında.

İdlib’de hem ÖSO, hem de DAİŞ varlığı söz konusu.

BM verilerine göre, İdlib’de 4 milyon insan yaşıyor.

MUTABAKATIN İÇERİĞİ

Soçi’de imzalanan mutabakata göre, radikal grupların 15 Ekim’e kadar İdlib’deki silahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesi gerekiyordu. Ancak sürenin dolmasına rağmen bu örgütlerin üyelerinin hepsi buradan çekilmiş değil.

Soçi’de yapılan ortak basın toplantısında konuşan Putin, “Çok önemli mutabakatlara ulaştık. Ve onaylanmış kararlar konusunda mutabakat sağlamıştık. Rusya’nın endişeleri ve biz Rusya olarak İdlib çatışmasızlık bölgesizlik kuran ülkelerden biriyiz. Bizim endişelerimiz İdlib’de olan savaşçılardan, özellikle Halep noktasına saldırı tehlikesi var” demişti.

Erdoğan ise, Suriye konusunun Tahran’da düzenlenen zirvede ele alındığını belirterek, “Muhalifler ve rejim kontrolü arasındaki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecekler. Buna karşılık, radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

MUTABAKATTA ŞU MADDELER YER ALIYOR

İdlib’in etrafında Suriye ordusu ile silahlı grupları ayıran 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bir bölge oluşturulacak.

10 Ekim’e kadar tank, roketatar, top ve havan gibi ağır silahlar bu bölgeden çekilecek.

15 Ekim’e kadar tüm “radikal terörist gruplar” silahsızlandırılmış bölgeden uzaklaştırılacak.

2018’in sonuna kadar M4 (Halep-Lazkiye) ve M5 (Halep-Hama) otoyollarının güvenliği sağlanıp trafiğe açılacak.