Rusya’dan Türkiye’nin olası Suriye operasyonu hakkında ilk açıklama geldi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası askeri operasyonu hakkında, tüm askeri hazırlıkların Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Verşinin, “Biz, önceden olduğu gibi Suriye’nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına saygı gösterilmesinden yanayız. Bu bizim ilkesel tutumumuz, Türkiye de dahil tüm ortaklarımızla temaslarımızda bunu esas alıyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri yetkilisi Suriye’nin egemenliğinin Suriye topraklarının tamamında tesis edilmesi gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’de terörle mücadelede sona geliniyor, doğal olarak buna devam edilmesi gerekiyor. Askeri hazırlıklara gelirsek, bu hazırlıklar Suriye egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını göz önünde bulundurmalı.”

Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun açıklamaları olası operasyon iddialarını gündeme getirmişti

Erdoğan, 3 gün önce Suriye’ye ilişkin yaptığı açıklamada “Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Gereken adımları atacağız” demişti.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde gereği yapılacak

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Çavuşoğlu’nun açıklamalarına benzer şekilde ifadeler kullanarak, “Hak ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.