Rusya’dan NATO açıklaması: İlişkilerimiz giderek bozuluyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova’nın NATO ülkeleri ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu, ancak ilişkilerin her yıl giderek bozulduğunu belirtti.

Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan ‘Moskova.Kremlin.Putin’ programında konuşan Sergey Şoygu, Rusya’nın NATO ülkeleri ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu, ancak ilişkilerin her yıl giderek bozulduğunu söyledi.

Orgeneral Şoygu, “Sadece beş yıl önce Brüksel’de oldukça aktif işbirliğimiz vardı. Anlaşmaların uygulamaya geçirilmesinde daha da ileriye gidilmesi ile ilgili alternatiflerin ve olanakların olduğunu düşünüyorduk. Ne yazık ki tüm bunlar sadece durdurulmuş olmakla kalmayıp her yıl giderek bozuluyor. Bizim tarafımızda tüm kapılar açık, biz böyle bir işbirliğine hazırız” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 4 Aralık’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da düzeblenen NATO liderleri zirvesinde yaptığı konuşmada, “Rusya’yla ilişki kurulması gerektiğine dair NATO’dan son derece pragmatik açıklamalara rağmen İttifak’ın ülkemize karşı dizginleyici ve genişlemeci faaliyet yürüttüğünü görüyoruz. Bunun endişe yaratmaması mümkün değil ve bütçenin artırılmasına ilişkin kararlar endişelerimizi bir kez daha doğruluyor” demişti.