Rusya’dan İdlib’e hava bombardımanı

 Rusya’nın İdlib’e bağlı Hamame, Mazra ve Zerzur köylerine 15 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

İdlib’e yapılan hava bombardımanlarının Lazkiye’deki Hımeymim üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağınca düzenlendiği açıklandı.

Rus savaş uçaklarının Zurzur köyüne düzenlediği hava bombardımanında bazı evlerin hafif hasar gördüğü belirtilirken ölü ve yaralı bilgisi paylaşılmadı.

İdlib’deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu.

Rejim ve İran destekli gruplar, Rusya’nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020’de Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

Taraflarca zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.