Rusya’dan Güney Kore’ye protesto notası

Rus Hava Uzay Kuvvetleri Stratejik Havacılık Komutanı Sergey Kobılaş, Güney Koreli pilotların yasa dışı ve tehlikeli eylemleri nedeniyle bu ülkenin askeri ataşesine protesto notası verildiğini belirtti.

Rus Tu-95MS stratejik bombardıman uçakları Japon Denizi üzerindeki tarafsız sularda planlı bir uçuş gerçekleştirdiği sırada, Güney Kore’ye ait F-16 jetleri Rus uçaklara tehlikeli mesafeye yaklaşarak tehdit oluşturacak manevralarda bulunmuştu.

Kobılaş, konuyla ilgili “Güney Koreli pilotların bugünkü yasadışı ve tehlikeli eylemleriyle ilgili olarak Güney Kore’nin askeri ataşesine ilgili nota sunuldu” açıklamasında bulundu.

Daha önce Güney Kore, Rus uçakların iki kez ülkenin hava sahasını ihlal ettiğini iddia etmiş, önleme amacıyla havalandırılan F16 jetlerin uyarı ateşi açtığını ileri sürmüştü.

Güney Kore’nin suçlamalarını reddeden Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-95MS stratejik bombardıman uçaklarının uluslararası sular üzerinde plan ve uluslararası kurallar çerçevesinde uçuş gerçekleştirdiğini açıklamıştı.