Rusya’dan 2015 yılında Türkiye tarafından düşürülen savaş uçağı hakkında açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 2015 yılında düşürülen Rus Su-24 savaş uçağını vurma emrinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değil, başka kişiler tarafından verildiğini düşündüklerini söyledi.

Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberinde, NATO’daki basına kapalı brifinglerin tutanaklarını ele geçiren Stockholm merkezli Nordic Research Monitoring Network’ün Su-24’ün bizzat Erdoğan’ın emriyle düşürüldüğü çıkarımında bulunduğu yazılmıştı.

İddiaya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov, “Bu bilginin kaynağı belirsiz, nereden geldiği ve ne kadar güvenilir olduğu belli değil. Biz, Türk tarafının Rus uçağını düşürme emrini başka kişilerin verdiğine işaret eden açıklamalarını esas alıyoruz” dedi.

Peskov, Erdoğan’ın “Moskova’yla dostluk Türkiye’nin NATO’da yer almasına engel değil” açıklamasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Rusya’yla kurulan geniş yelpazeli dostane ilişkiler diğer ülkelerin önünde farklı oluşumlarda ortaklık ilişkileri kurmak için engel teşkil etmiyor ve edemeyecek. Tüm ülkeler egemen ve doğal olarak, her şeyden önce ulusal çıkarlarını düşünüyorlar, Rusya da aynısını yapıyor” diye konuştu.

Erdoğan, dün NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Londra’ya hareket etmeden önce yaptığı açıklamalarda, “Rusya’yla olan ilişkilerimiz müttefiklerimizle olan ilişkilerimizin alternatifi değil, aksine tamamlayıcısıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, uçağı düşürme emrini kendisinin verdiğini söylemişti.