Rusya’da Hizb-ut Tahrir el-İslami adlı örgüte büyük operasyon

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Hizb-ut Tahrir el-İslami üyelerine ait bir hücrenin çökertildiğini bildirdi.

FSB’den yapılan açıklamada, hedefleri arasında “dünya halifeliği kurmak ve hükümeti zor kullanarak devirmek” olan 5 örgüt mensubunun gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, “Düzenledikleri gizli toplantılarda Tataristan Cumhuriyeti sakinleri arasında terörist ideolojiyi yayarak, Müslümanları saflarına katma faaliyetleri yürüttüler” denildi.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda suç faaliyetlerinde kullandıkları propaganda malzemeleri, telefonlar ve elektronik cihazlar ele geçirildi.

Şüpheliler Kazan Vahitovskiy Bölge Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, “Kazan Vahitovsky Bölge Mahkemesi, aralarından birinin organizatör olduğu düşünülen 5 kişinin önleyici tedbir olarak tutuklanmalarına karar verdi. Şüpheliler 30 Aralık’a kadar tutuklu kalacak” ifadelerine yer verildi.

Mahkemeye göre, organizatör olduğu tahmin edilen ve Tataristan’ın Pestreçinskiy bölgesinde ikamet eden 1988 doğumlu şüpheli, 2015 yılından bu yana “Hizb ut Tahrir el-İslami”ye bağlı olarak, Kazan’da örgütün bölgesel yapısının faaliyetlerini organize etti.

Rusya ve diğer birçok ülkede terör örgütü olarak kabul edilen Hizb-ut Tahrir el-İslami’nin amacının, Müslüman olmayan hükümetleri ortadan kaldırıp tüm dünyada bir halifelik ilan ederek, şeriat yönetimini hâkim kılmak olduğu belirtiliyor.