Türkiye ve Rusya’dan Ayn İsa toplantısı

Ayn İsa kırsalında dün Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) grupları ile Rus güçleri arasındaki gerilimi durdurmak amacıyla Türkiye ve Rusya arasında bir toplantı gerçekleşti.

 Rus ve Türk subaylar dün, Ayn İsa kırsalındaki Şerkerak siloları bölgesinde bir toplantı yaptı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre (SOHR) Rus subay ve personeller 10 Rus zırhlı araç Ayn İsa’dan çıktı ve aynı beldenin kırsalındaki Şerkerak siloları bölgesine gitti.

Burada Türk yetkililerle özellikle son dönemde yaşanan gerginlik başta olmak üzere bölgeyle ilgili çeşitli konuların ele alındığı bir toplantı yapıldı.  Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye destekli gruplar arasında çıkan çatışmalar ise halen devam ediyor. Türkiye yanlısı grupların Cehbel köyünün kuzeyinde konuşlandırılmasının ardından Pazar gecesi köyün çevresinde SDG tarafından düzenlenen bir pusuda Türkiye destekli grupların 4 üyesi öldürüldü, ikisi yaralandı. SDG ile çatışmalara pazar günü göreceli bir sakinlik hakim olurken Türkiye destekli güçler,  Ayn İsa’nın doğusundaki Cehbel ve Muşeyrife köylerindeki çatışma noktalarını bombaladı.

 Türkiye destekli SMO güçleri, bir video kaydıyla, pazar günü şafak vakti, ‘Ayn İsa kasabasını kurtarma savaşının’ başladığını duyurdu. Birinci Kolordu Operasyonlar Odası Sözcüsü yaptığı açıklamada, “SMO güçleri önümüzdeki birkaç saat içinde Ayn İsa’yı almak için ilerleyecek” ifadelerini kullandı. 

Türkiye, Fırat’ın doğusundaki ve batısındaki SDG kontrolünde bulunan bölgeler arasındaki bağlantıyı kesmek için Ayn İsa’yı kontrol altına almaya çalışıyor, ancak bölgede askeri operasyon başlatıldığına dair bir açıklama yapmadı. Gözlemciler, Türkiye’nin askeri harekat yoluyla yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimiyle gerginliğe yol açabilecek bir durumla doğrudan karşı karşıya kalmak ve Rusya ile şu ana kadar bir uzlaşıya varılamayan SDG’nin Ayn İsa’dan çıkarılması teklifleri üzerine pazarlık istemediğini düşünüyor.