Rusya, Türkiye’den Suriye’de kapsamlı kara harekatından kaçınmasını istedi

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye’de kapsamlı kara harekatından kaçınmasını istedi, bu tür eylemlerin şiddeti tırmandırabileceğini söyledi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Kazakistan’da Türkiye ve İran delegasyonlarıyla Suriye konusundaki görüşmelerin ardından Çarşamba günü konuşan Lavrentyev, “Bizim argümanımızın Ankara’da işitilmesini ve sorunun başka çözüm yollarının bulunmasını ümit ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pençe-Kılıç Hava Harekatı’nın yanı sıra Suriye’de kara harekatı yapılabileceğini söylemişti.

Lavrentyev, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde “yıkıcı” bir yol izlediğini, Kürt sorununun çözümünün bölgede istikrarın sağlanması için önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Reuters, Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin, YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ittifakı yüzünden Türkiye ile arasının açıldığını hatırlattı.

Rusya, Türkiye ve İran, ortak bir açıklama yaparak, “Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ve sınır ötesi saldırı ve sızmalar da dahil olmak üzere, komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı planlara” karşı durulacağını ifade etti.