Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’yle varılan mutabakat gereği Rus askerlerinin Kuzey Suriye’ye girdiğini duyurdu!

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 22 Ekim’de Soçi kentinde Türkiye’yle yapılan mutabakat sonucu 300 askeri personelin Kuzey Suriye’de devriye gezmek üzere bölgeye sevk edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Bölgedeki nüfusun güvenliğini sağlamak, bölgenin hukukunu ve düzenini korumak ve anlaşma gereği mutabık olunan yerlerde Kürt birliklerinin ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından 30 kilometre aşağı çekilmesini garanti altına almak için 300 askeri personelimiz bölgeye sevk edildi” denildi.

SOÇİ MUTABAKATI: YPG ÇEKİLECEK, RUSYA-TÜRKİYE DEVRİYESİ BAŞLAYACAK

22 Ekim’de Putin ve Erdoğan’ın 6 buçuk saatlik görüşmesinin ardından varılan mutabakat, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yürüttüğü Resulayn ve Tel Abyad arasındaki yaklaşık 120 kilometrelik alanda ordusunu bırakmasını temin ederken, sınırın diğer bölümlerine Rusya ve Suriye güvenlik güçlerinin girmesini öngörüyor.

Bunun gerekçesi olarak da “YPG’nin 30 kilometre güneye çekilmesini sağlamak” veriliyor.

Bu işlemin 23 Ekim yani Çarşamba günü öğlen saatlerinde başlaması ve 150 saat sürmesi konusunda da uzlaşıldı:

“23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, operasyon alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır.”

Mutabakatta aynı maddenin devamında, “aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Bu ifadeye göre Rusya ve Suriye güvenlik güçlerinin sınırın 30 kilometre derinliğine kadar YPG’nin çekilmesini sağlamalarının ardından, 23 Ekim saat 12.00’de başlayan 150 saatin bitişinde, Tel Abyad- Resulayn arası ve Kamışlo dışında kalan sınır bölgelerinde, sınırın 10 kilometre derinliğine kadar Türkiye ve Rusya orduları, ortak devriye görevine başlayacak.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye yönetiminin Türkiye sınırı boyunca 15 gözlem noktası kuracağını açıklamıştı.