Rusya Savunma Bakanından ABD’ye tepki: Askeri kapasitemizi artırıyoruz

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygo Amerika’nın ‘orta menzilli nükleer kuvvetler’ anlaşmasından olası çekilme kararına verdiği tepkide, Rusya’nın askeri gücünü giderek artıtmakta olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Sakanı Sergey Şoygo Rusya askeri komutanlarıyla yaptığı toplantı sonrası açıklamada bulundu.

Şoygo sözlerini şöyle sürdürdü,  Amerika’nın orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşmasından çekilme yönündeki kararı, silahlanma rekabeti için zemin oluşturmaktadır ve ülkemizin askeri gücü ve kapasitesini arttırma konusunu gündemimize almış bulunuyoruz. Bu bağlamda Rusya’nın 2027 yılına kadar savunma planı kapsamında bu hedefin gerçekleşmesi için tüm tedbirler alınmıştır ve gelecek yıl çeşitli askeri düzeylerde 4 binden fazla tatbikat ve 500 askeri plan hazırlığı yapılmıştır.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Salı günü yapmış olduğu açıklamada, Washington’un 60 günlük bir süre için orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşmasını askıya alacağı ve söz konusu süre zarfında Moskova’nın anlaşmaya yönelik pratik taahhüdünü göstermesini gözetleyeceği, Moskova’nın taahhüdüne bağlı kalmaması durumunda Amerika’nın söz konusu anlaşmadan çekileceğini duyurdu.

İlgili Haberler