Rusya: Müzakerelerde henüz bir ilerleme sağlanmadı

Kremlin, Rusya’nın ‘Ukrayna ile müzakerelerde hiçbir ilerleme işareti görmediğini’ söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna ile barış görüşmelerinin İstanbul’daki dünkü turunda “henüz bir ilerleme veya gerçekten umut verici bir gelişme olmadığını” söyledi.

Kiev’in taleplerini yazılı olarak sunmasını Moskova’nın memnuniyetle karşıladığını belirten Peskov “Yapılacak çok iş var” dedi.

Kiev ise “müzakerelerde kesinlikle ilerleme sağlandığını” açıkladı.

Ukraynalı müzakereciler dün İstanbul’daki görüşmelerde, güvenlik garantileri karşılığında Ukrayna’nın askeri ittifaklara katılmamasını veya askeri üslere ev sahipliği yapmamasını içeren tarafsızlık statüsü önerdiklerini söylemişti.

Ukrayna’nın garantör olarak görmek istediği ülkeler arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Rusya dışındaki daimi üyelerinin (ABD, İngiltere, Fransa, Çin) yanı sıra Türkiye, Almanya, İsrail, İtalya, Polonya ve Kanada’nın da adı geçiyor.

Rusya tarafı ise “Karşılıklı güveni artırmak, daha kapsamlı müzakereler için gerekli koşulları oluşturmak ve anlaşma hedefine ulaşmak için Kiev ve Çernihiv bölgelerinde askeri operasyonların büyük oranda azaltılması” taahhüdünde bulunmuştu.

Müzakereciler Türkiye’deki görüşmeler sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, tekliflerin ilhak edilen Kırım’ın statüsü hakkında 15 yıllık bir istişare sürecini de kapsayacağını ve ancak tam bir ateşkes durumunda yürürlüğe girebileceğini söyledi.

“Kırım Rusya’nın bir parçası ve tartışma konusu değil”

“Müzakerelerin sessizlik içinde gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz” diyen Peskov, Moskova’nın yorum yapma konusunda dikkatli olduğunu, ancak baş Rus müzakerecinin daha sonra açıklama yapacağını söyledi.

Peskov, Kırım’ın “Rusya’nın bir parçası” olduğunu ve Rus anayasasının, herhangi bir Rus bölgesinin kaderini başkalarıyla tartışmayı engellediğini de sözlerine ekledi.

Rusya 2014’te Kırım’ı ilhak etmişti.