Rusya: İdlib’de muhalif gruplar yüz binlerce sivili rehin tutuyor

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Suriye’nin İdlib bölgesindeki militanların saldırgan davrandığını ve yüz binlerce sivili rehin aldığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu toplantısında söz alan Nebenzya, “İdlib’de muhaliflerin agresif hareket ediyor, milyonlarca sivili rehin tutuyor” dedi.

Militanların komşu bölgelere de sızarak saldırılar düzenlediğini, komşu şehir ve köyleri ateşe tuttuğunu söyleyen Rus diplomat, “Ateşkes her gün onlarca kez ihlal ediliyor” diye kaydetti.

Nusra’nın İdlib’i kendileri için elinde tutmaya çalıştığını dile getiren Nebenzya, “Bu yüzden bu durumun dondurulması kabul edilemez” dedi.

Suriye hükümetinin, ülkenin bütünlüğü için mücadele etme yükümlülüğünde olduğunu kaydeden Nebenzya, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’ya hitaben şunu dedi: “Suriye yönetiminin, ülkenin tüm toprakları üzerinde kontrolü sağlamak için mücadele etme hakkına sahip olduğu yönündeki açıklamanız çok zamanında oldu. Hatta, bu Suriye hükümetinin halkı karşısındaki yükümlülüğüdür”.

İlgili Haberler