Rusya İdlib kentine yoğun hava saldırısı düzenledi

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, bölgedeki silahlı grupların, İdlib’in Carcanaz bölgesinde rejim ordusu birliklerinin mevzilerine iki kez saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, “Suriye ordu güçlerinin teröristlerin saldırılarını püskürttüğünü ve herhangi bir can kayıplarının olmadığını” söyledi. 

Her iki saldırıyı da ağır silahlarla donatılmış beş-altı pikap desteğiyle 50’ye yakın militanın gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Borenkov, saldırıların Deyr el Garbi – Maysrun ve Maar-Şurin- Candarnaz yönlerinden yapıldığını ve saldırı sonucunda 30 kişinin öldüğü ve yaralandığını kaydetti. 

Öte yandan rejimin Rusya desteğiyle İdlib’de gerçekleştirdiği saldırılar devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi yaptığı son açıklamada, İdlib’de sadece 12-25 Aralık arasında 235 binden fazla sivilin yerinden edildiğini bildirdi.

16 Aralık’tan sonra yeniden alevlenen saldırıların sonucu olarak İdlib’in güneyinden onbinlerce sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarılan açıklamada, İdlib’e bağlı Maret Numan bölgesi ve kırsalının neredeyse tamamen boşaltıldığı bilgisi paylaşıldı.

Suriye İnsan Hakları Ağı, rejimi ve Rusya’nın İdlib’e 15-25 Aralık’ta düzenlediği yoğun saldırılarda 86 sivilin hayatını kaybettiğini bildirmişti.