Rusya Dışişleri Bakanlığı: Maraş bölgesinin statüsünün tek taraflı olarak değiştirilmesini desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kıbrıs’ta, Maraş bölgesinin statüsünün tek taraflı olarak değiştirilmesini desteklemediklerini söyledi.  

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, kapalı Maraş’ın bir kısmının daha Kıbrıslı Türklerin yönetiminde açılması planlarının “endişe verici” olduğunu söyledi.

Zaharova, konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, “Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve kapalı Maraş bölgesiyle ilişkili durumu yakından izliyoruz. Söz konusu bölgenin statüsünün değiştirilmeye devam etmesinin endişe yaratmaması beklenemez. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacak biçimde gerçekleştirilen ve müzakerelerin yeniden başlatılmasını zorlaştıran tek taraflı eylemlerin tamamını kabul edilemez buluyoruz”  dedi. 

Zaharova, Kıbrıs sorununun, ”belirlenmiş olan uluslararası hukuk çerçevesi temelinde çözümlenmesini desteklediklerini” dile getirdi.  

‘‘Kıbrıs için çözüm modelinde tek taraflı yeni düzenlemelere karşıyız’’ diyen Mariya Zaharova, şöyle devam etti:

“Mevcut müzakereler ya da çözüm modeli üstünde tek taraflı yeni düzenlemeler yapılması fikrini desteklemiyoruz. Nihai çözümün, dışarıdan baskı olmadan ya da hazırlanmış formüller dayatılmadan halkların kendisi tarafından bulunması gerektiğine inanıyoruz. Söz konusu görüşlerimizi, hiçbir istisna olmaksızın tüm partnerlerimize iletiyoruz.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ”Kıbrıs sorununun nihai çözümü için halklar arasında görüşmelerin bir an önce yeniden başlatılmasının, Maraş konusunda da uzlaşı sağlanmasına yardımcı olacak atmosferin oluşmasına olanak vereceğine inandıklarını” da söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Maraş’ta hayat yeniden başlayacak.  Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır” demişti.

Erdoğan’ın kapalı Maraş’ın bölgesinin yüzde 3,5’inin açılacağını bildirmesi ve ardından da Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar’ın da açılımda ikinci aşamaya geçildiğini belirtmesine yönelik açıklamalarına ABD, Avrupa Birliği (AB) , İngiltere ve Mısır’dan tepki gelmişti.