Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Suriye’de Kürtlerin hakları anayasa ile korunacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin tüm bileşenleri gibi Kürtlerin de haklarının anayasa yoluyla korunacağını belirterek, “Moskova, Suriye’nin geleceği konusunda Kürt güçlerle diyalog halinde” dedi.

Sergey Lavrov, Bahreyn Dışişleri Bakanı’yla görüşmesinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

K24 muhabirinin sorusunu da yanıtlayan Lavrov, “Moskova, Suriye’nin geleceği konusunda Kürt güçlerle diyalog halinde” ifadelerini kullandı.

“KÜRT GÜÇLERİN ÇEKİLMESİ NEREDEYSE TAMAMLANDI”

Rusya Dışişleri Bakanı, sınırından çekilmesinin neredeyse tamamlandığını söyleyerek, “Bazı bölgelerde çalışmaların sonuna kadar götürülmesi gerekiyor. Burada en önemli husus, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içindeki Kürt muhataplarımızın tutarlı olması” dedi.

“Bazı DSG temsilcileri, ABD’nin kendilerine Suriye topraklarında sözde özerk bölge sağlayacağını düşünüyor” diye devam eden Lavrov, basında çıkan haberleri anımsatarak “ABD hükümeti, Kürtleri cihatçılar da dahil Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı gruplarla işbirliği yapmaya ikna etmeye çalışıyor ve Esad karşıtı politika izlemeye çağırıyor. SDG’deki bazı temsilcilerin bu fikri kabul etmeye hazır olduğuna dair emareler var. Elbette bu tedirginlik yaratıyor” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU’NUN SÖZLERİ

Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rusya’nın Suriye’deki sözlerini tutmadığına” ve gerekirse yeni bir harekat yapılabileceğine dair açıklamasını değerlendirdi.

Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“Türk hükümet temsilcileri ile Rusya Büyükelçisi arasında temas kuruldu. Türk tarafı, Rusya’nın yaptığı iş hakkında Ankara’da hiç kimsenin şüphesi olmadığı ve mevkidaşım ve dostum Mevlüt Çavuşoğlu ile sayın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim) Kalın’ın Barış Pınarı Harekatı’nın yeniden başlayacağına dair bir şey söylemediği konusunda güvence verdi.”

Rusya Savunma Bakanlığı dün, Çavuşoğlu’nun açıklamasına tepki göstermişti.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın sözlerini tutmadığı ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyona başlayabilecekleri tehdidini şaşkınlıkla karşıladık. Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar. Rusya ve Türkiye liderlerinin imzaladığı ortak mutabakatta öngörülen istikrara değil” ifadelerini kullanmıştı.