Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: SDG’nin ABD desteğine güvenmesi iyi sonuçlanmaz!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Demokratik Suriye Güçleri’nin Suriye’ye petrol için dönen ABD’nin desteğine güvenmesi iyi sonuçlanmaz” ifadelerini kullandı.

Sergey Lavrov, İzlanda Dışişleri Bakanı Gudlaugur Thor Thordarson ile başkent Moskova’daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye’nin Deyr ez-Zor bölgesindeki petrol sahalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik Suriye Güçleri’nin Suriye’ye petrol için dönen ABD’nin desteğine güvenmesi iyi sonuçlanmaz. Kürtlere, kendi sözlerinde durmalarını ve konjonktür açısından şüpheli eylemlerde bulunmamalarını tavsiye ediyorum.”

Öte yandan, SDG ile Suriye ordusu arasında bazı noktalarda geliştirilen diyaloğa değinen Lavrov, “Kürtlerin hakları, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde teslim edilebilir, Suriye yönetimiyle diyalog kurmaları gerek” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, “Kürtler için petrol bölgesine doğru gitmeye başlamalarının zamanıdır” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını korumak üzere bölgeye askeri takviyede bulunacaklarını duyurmuştu.

ABD ordusu ayrıca, Deyr ez-Zor ilinin güneydoğusunda, Suriye – Irak sınırında inşa edeceği yeni üs için arazi yeri belirledi. Yeni üssün, SDG tarafından IŞİD’ten kurtarılan Baxoz bölgesinde inşa edilmesi bekleniyor.

Kurulması beklenen yeni üssün konumu, Suriye rejimi ve İran destekli milis güçlerin kontrolündeki Elbukemal ilçesine yakın olması nedeniyle stratejik öneme sahip.

DEYR EZ-ZOR’UN ÖNEMİ

Suriye’nin doğusunda Irak sınırına hakim Deyr ez-Zor ili, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına sahip. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusu Suriye’nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatak yer alıyor.

Bu petrol sahalarının toplandığı alan, tahminlere göre Suriye’nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Petrol sahasında ABD ile SDG güvenliği sağlayacak.