Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Şam rejiminin, tüm topraklarını hakimiyeti altına alması için Rusya ısrarcı olacak!

Ermenistan ziyareti sırasında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Rojava’da petrol sahalarının etrafına zırhlı araçlar ve Abrams tanklarını sevk ettiği haberlerine ilişkin şunları söyledi:

“Suriye hükümetinin ülkesinin tüm topraklarını üzerinde en hızlı şekilde hakimiyet sağlaması için ısrarcı olacağız. Terörün sağlam bir şekilde sonunun getirilmesi ve nihai siyasi çözüme yönelik tüm sorunların çözülebilmesine yalnızca bu yardımcı olacak.”

Lavrov, ABD’nin petrol sahalarını kontrol altına alma girişimlerinin “yasa dışı” olduğunu, bunun ülkedeki istikrar sürecine yönelik hiçbir olumlu katkısının bulunmayacağını söyledi

Lavrov, bu girişimlerin Suriye’nin bu bölgesi için yalnızca ciddi bir tehdit ve bozucu etki oluşturacağını ifade etti.

“TERÖRÜN KÖKÜ, NEREDEYSE SURİYE’NİN HER YERİNDE TEMİZLENDİ”

Sergey Lavrov, sözlerine şöyle devam etti:

“Terörün kökü, neredeyse Suriye’nin her yerinde temizlendi. İdlib’de bir gerginlik noktası kaldı. Bunun da Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma çerçevesinde ortadan kaldırılması gerekiyor. Ancak bunun için Türkiye sorumluluklarını yerine getirmeli ve vatansever muhaliflerle; şeklini, ismini değiştiren ancak özü aynı olan El Nusralı teröristleri birbirinden ayırmalı.” 

Lavrov, “Türkiye ve İran’la terör tehdidini ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bunun için yalnızca askeri eylemler değil, uluslararası hukuk ve teröristlerin yasalar çerçevesinde kovuşturulması gibi yöntemler de dahil olmak üzere başka yollar da gerekiyor” diye konuştu.