Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Salı günü ABD’nin başkenti Washington’a resmi ziyarette bulunacak!

Bu Lavrov’un 2017 yılından bu yana ilk Washington ziyareti olacak. ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla ziyareti doğruladı.

Ziyarete ilişkin yapılan kısa açıklamada Rus Dışişleri Bakanı’nın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla bakanlık binasında bir araya geleceği, bölgesel ve ikili ilişkileri konuşacakları belirtildi.

Cuma günü, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de ziyaret hazırlığı yapıldığını dile getirmişti.

İkilinin ana gündem maddelerinin Suriye ve Ukrayna olması bekleniyor. İki bakan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Paris’te Normandiya Dörtlüsü toplantısında yapacakları görüşmenin ardından biraraya gelmiş olacaklar.

Pompeo ve Lavrov’un ayrıca İran ve Kuzey Kore konularında da görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

İkili, son olarak Eylül ayında New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarında bir araya gelmişlerdi.

Rusya Dışişleri Bakanı son olarak Mayıs 2017 tarihinde Washington’a gitmiş ve Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump ve Rusya’nın ABD Büyükelçisi Kislyak’la bir görüşme yapmıştı. Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalede bulunduğu iddaları nedeniyle ABD kamuoyunda bu buluşma uzunca bir süre tartışılmıştı.