Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: IŞİD ve El Nusra Suriye’de yenilgi aldı, ikisinde sayılı günleri kaldı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, halifelik kurma amaçları açısından bakıldığında IŞİD ve El Nusra Cephesi’nin özellikle Suriye’de yenilgi aldığını belirterek, “İki örgütün sayılı günleri kaldı” dedi.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah’la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sergey Lavrov şunları söyledi:

“Herhangi bir ülkedeki durumun değerlendirilmesi için öncelikle sorunun kaynağının anlaşılması gerekir. Küresel terör tehdidi, özellikle Irak’ta yapılan yasadışı istila ve Libya’ya yönelik saldırganca eylemlerinden sonra ciddi bir boyut kazandı. Halifelik kurma amaçları açısından bakıldığında, şu anda IŞİD Suriye’de yenilgi aldı. IŞİD’ten bölünen gruplar ile BM Güvenlik Konseyi tarafından yasaklı ilan edilen El Nusra grupları direnmeye devam ediyor ancak herkes biliyor ki sayılı günleri kaldı.”

Lavrov, mevcut durumda teröristlerin tüm dünyaya yayılmaya başladıklarını ve bu kapsamda Afganistan’a gittiklerini; Orta Asya, Avrupa ve Güneydoğu Asya’ya sızmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Rusya, El Kaide bağlantılı El Nusra ve diğer örgütlere karşı Esad rejimini destekliyor.