Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov: IŞİD yeniden güçlenebilir!

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonun ardından IŞİD’in yeniden güçlenebileceğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Oleg Sıromolotov, “Serbest kalmış olan teröristlerin sayısı konusunda henüz net bir bilgi yok. Elimizdeki verilere göre, mahkum bulundukları yerlerden kaçan birkaç yüz IŞİD’liden söz ediyoruz” dedi.

Rusya’nın terör örgütü IŞİD’in yeniden toparlanmasından büyük endişe duyduğunu belirten Sıromolotov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Serbest kalan IŞİD mensupları, örgütün askeri potansiyelinin yeniden güçlenmesine etki edebilir. Genel anlamda Fırat Nehri’nin doğusundaki gerginliğin tırmanması ve yabancı güçlerin Suriye’de yasadışı olarak bulunmasından dolayı bu mümkün. Gerginliğin tırmanmasının nedenlerinden biri de etnik ve mezhepler arası karşıtlıkların körüklenmesi oldu.”

Sıromolotov, IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için, bölgede aktif askeri operasyonların yeniden başlamasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Sıromolotov, “Bu, özellikle de Rusya ile Türkiye arasındaki 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatı ile amaçlanan bir durum. Mutabakat, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor” dedi.

ABD ve Uluslararası koalisyon da Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından IŞİD’in yeniden toparlanabileceği uyarısında bulunmuştu.