Rusya: Çatışmalar Ermenistan topraklarına ulaşırsa Erivan’ı destekleriz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Eğer çatışmalar direkt olarak Ermenistan’ın topraklarında yer almaya başlarsa Rusya gereken tüm yardımı yapacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ile Azerbaycan taraflarına çatışmayı durdurma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Eğer çatışmalar direkt olarak Ermenistan’ın topraklarında yer almaya başlarsa Rusya gereken tüm yardımı yapacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Ermenistan Başbakanı Nikos Paşinyan, bu sabah Rusya Devlet Başkanı Vlaimidr Putin’e bir mektup yazarak, kendilerine güvenlik sağlanması için istişarelere “acil” olarak başlanması için çağrıda bulundu.

Rusya’nın Ermenistan’da bir askeri üssü ve Erivan’la savunma anlaşması bulunuyor.

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN’DAN ANLAŞMA

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları Dağlık Karabağ’daki gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan Azeri mevkidaşı Bayramov arasındaki görüşmeler yaklaşık altı saat sürdü.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıya AGİT Minsk Grubu eş başkanları Rus İgor Popov, Fransız Stephane Visconti ve ABD’li Andrew Schofer’in yanı sıra AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bayramov, sorunun uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ilgili kararları temelinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

AGİT Minsk Grubu eş başkanları da toplantıya ilişkin ortak bildiri yayınladı. Bildiriye göre taraflar, sivil halkı veya askeri olmayan nesneleri kasıtlı olarak hedef almama konusunda mutabakat sağladı.

Taraflar ayrıca bir hafta içerisinde Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve AGİT Özel Temsilcisine esirlerin listesinin verilmesi konusunda da mutabık kaldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev cuma günü, ordusunun Dağlık Karabağ bölgesinde dokuz köyü daha aldığını söylemişti.

Bölgede eylül sonunda patlak veren çatışmalarda binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.