Rusya: ABD Kürtlere ihanet etti

Kremlin’den yapılan açıklamada, ABD’nin askerlerini çekerek, Suriye Kürtlerine ihanet ettiği bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’deki Kürt müttefiklerine Türkiye’nin ‘saldırganlığı’ karşısında sırt çevirdiğini söyledi.

Peskov, “ABD, Kürtlerin en yakın müttefiki oldu ancak yine de onları terk ettiler. Aslında onlara ihanet ettiler ve şimdi Kürtleri sınırda tutarak ve onları Türklerle savaşmaya neredeyse zorluyorlar” dedi.

Kremlin Sözcüsü, “Kürtler sınırdan çekilmemiş olsaydı, Türk ordusu tarafından yok edilmeye çalışılacaktı” ifadesini kullandı.

MUTABAKAT SAĞLANDI

Türkiye ile Rusya arasında dün akşam, Kuzey Suriye ile ilgili 10 maddelik bir mutabakata varıldığı açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık yedi saat süren görüşmesinin ardından mutabık kaldığı maddeler şöyle:

“1.Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2.Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3.Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4.Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5.23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6.Menbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7.Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9.Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10.Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.”